Κλίπερς - Πέλικανς 111-106

Πιο δύσκολα από όσο θα περίμεναν μετά και την διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο, οι Κλίπερς επικράτησαν των Πέλικανς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ουίλιαμσον με 111-106.

Ντέρμπι από το πουθενά είναι στο Λος Άντζελες και στον αγώνα ανάμεσα στους Κλίπερς και τους Πέλικανς. Και λέμε από το πουθενά, καθώς αρχικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 17 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς τον Ουίλιαμσον που έμεινε εκτός λόγω κορονοϊού (δεν αναφέρθηκε αν ήταν θετικός ή απλά είχε επαφή με κρούσμα). Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη την οποία κατέκτησαν οι γηπεδούχοι επικρατώντας με 111-106.

Μια νίκη που τους φέρνει στο 8-4, με τους «πελεκάνους» να πέφτουν στο 4-6. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λέοναρντ με 28 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζορτζ με 27. Για τους ηττημένους ο Αλεξάντερ-Ουόκερ ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους, με τον Ίνγκραμ να ακολουθεί με 22.