Μπλέιζερς - Ρόκετς 110-102

Φώτης Καρακούσης

Δεν καταθέτουν τα όπλα οι Μπλέιζερς με την παρέα των Λίλαρντ, ΜακΚόλουμ και Άντονι να επικρατούν των Ρόκετς με 110-102 και να πλησιάζουν σε απόσταση βολής (μία νίκη) τα playoffs.

Με ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε η σημερινή βραδιά στην «Φούσκα του Ορλάντο». Οι Μπλέιζερς που δεν σταματούν την προσπάθεια πρόκρισης στα playoffs κατάφεραν να επικρατήσουν των Ρόκετς με 110-102. Μια διαφορά που σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς ήταν ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με τη νίκη αυτή οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 31-38 και απέχουν μια νίκη από τους Γκρίζλις και την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs, ενώ οι... ρουκέτες έπεσαν στο 42-25, ωστόσο έχουν προκριθεί ήδη και απλά περιμένουν να δουν την θέση που θα τερματίσουν στην Δύση.

Στα του αγώνα όπως αναφέραμε ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά. Τρία λεπτά πριν την λήξη ήταν ισόπαλες με 100-100, ενώ τα πάντα κρίθηκαν στο 104-102 όταν ο Καρμέλο Άντονι ευστόχησε σε τρίποντο. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Λίλαρντ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο ΜακΚόλουμ με 20. Εξαιρετικός ήταν ο Νούρκιτς που έχει επιστρέψει φουριόζος καθώς είχε 18 πόντους και 19 ριμπάουντ, με τον Τρεντ να έχει 16 και τον Καρμέλο 15. Για τους ηττημένους που είχαν 53 προσπάθειες για τρίποντο και μόλις 34 για δίποντο, ο Χάρντεν είχε 23, ο Γκριν 22, ο Χάουζ 17 και ο Ουέστμπρουκ 15.