Τζαζ - Χιτ 116-101

Φώτης Καρακούσης
Μεγάλο παιχνίδι στην Γιούτα με τους Τζαζ να επικρατούν των Χιτ με 116-101 σε ένα ακόμα σημαντικό ματς της σημερινής βραδιάς.

Παιχνίδια με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχε η σημερινή βραδιά. Ένα από αυτά διεξήχθη στην Γιούτα με τους Τζαζ να παίρνουν τη νίκη επικρατώντας των Χιτ με 116-101. Μια νίκη που τους έφτασε στο 36-18, ενώ έριξε την ομάδα του Μαϊάμι στο 35-14. Αμφότεροι βρίσκονται στην 4η θέση σε Ανατολή και Δύση και δείχνουν πως μπορούν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Όσον αφορά τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και με τον Μίτσελ πρώτο σκόρερ καθώς είχε 26 πόντους, έφτασαν στην σημαντική νίκη. Πίσω από τον Μίτσελ ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 22, ο Κλάρκσον με 21, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Γκομπέρ έχοντας 16 πόντους αλλά και 20 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Μπάτλερ είχε 25, ο Ρόμπινσον 18 και ο Κρόουντερ 15.