Ράπτορς: Και όμως η αναφορά των διαιτητών βγάζει... αδικημένους τους Λέικερς! (vid)

Το ματς ανάμεσα στους Λος Άντζελες Λέικερς και τους Τορόντο Ράπτορς ολοκληρώθηκε με τον προπονητή των Καναδών, Ντάρκο Ραίκοβιτς να κάνει ένα απίθανο ξέσπασμα κατά των διαιτητών. Και όμως, το report της ανάλυσης των φάσεων στα δύο τελευταία λεπτά, λέει το αντίθετο!

Το ξέσπασμα του Ντάρκο Ραίκοβιτς παίρνει μία επάξια θέση δίπλα στα επικότερα ξεσπάσματα όλων των εποχών. Ο Σέρβος προπονητής των Τορόντο Ράπτορς δεν κρατήθηκε μετά την ήττα της ομάδας του από τους Λος Άντζελες Λέικερς με 132-131 και τα... έχωσε με άγριο τρόπο στους διαιτητές.

Ωστόσο, όπως συνηθίζει η Λίγκα, μία επιτροπή διαιτητών αναλύει τις αποφάσεις και τις φάσεις των αγώνων, στα δύο τελευταία λεπτά. Και τσεκάροντας την αναμέτρηση των Λέικερς με τους Ράπτορς διαπίστωσε υπήρξαν λάθος σφυρίγματα ή μη σφυρίγματα.

Και τα δύο εις βάρος των Λέικερς! Το ένα είναι ένα λάθος σκριν (ουσιαστικά επιθετικό φάουλ) που κάνει ο Μπαρνς στον Ριβς και δεν δόθηκε και το δεύτερο ένα φάουλ στην προσπάθεια του Ντέιβις να σουτάρει.

Όλες οι άλλες αποφάσεις (13, μαζί με τις δύο λανθασμένες 15 συνολικά) χαρακτηρίστηκαν ως σωστές ή ως ορθά non call.