Τοφάς - Εφές 94-107: Εντυπωσιακό «διπλό» με σπουδαίο Μίτσιτς (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης

Σε ένα ντέρμπι με πολύ υψηλή επιθετική παραγωγικότητα από τις δύο ομάδες, η Έφες πέρασε από την Προύσα, νικώντας με 94-107 την Τοφάς.

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Σασπένς, ένταση (ο προπονητής της Τοφάς, Χακάν Ντεμίρ, τσακώθηκε με τον Μίτσιτς), υψηλό σκορ και κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ από Τοφάς και Εφές. Η ποιότητα των παικτών του Αταμάν... μίλησε στο τελευταίο δεκάλεπτο (15-29 επί μέρους σκορ υπέρ της Εφές) και υπερκάλυψε την μετριότατη εμφάνιση στο υπόλοιπο του αγώνα.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Βάσα Μίτσιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 34 λεπτά. Οι Μπομπουά και Μπράιαντ πρόσθεσαν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα στον λογαριασμό των πρωταθλητών, ενώ άλλους 17 προσέφερε ο νεαρός Πετρούσεφ.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Ζούμπτσιτς (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σέφερντ (19 πόντοι, 5 ασίστ) και Κρουζ (17 πόντοι, 6 ασίστ), ωστόσο η απόδοση τους δεν ήταν αρκετή για να τους οδηγήσει στο ροζ φύλλο.

Με αυτόν τον τρόπο, η Εφές έφτασε τις 4 νίκες σε 6 ματς στο τουρκικό πρωτάθλημα κι έπιασε στην βαθμολογία την Τοφάς, η οποία υποχώρησε αντίστοιχα στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 58-53, 79-78, 94-107