Μάλαγα - Βαλένθια 102-86: Σαρωτική και στο πρωτάθλημα η Ουνικάχα

Δημήτρης Οικονόμου
Με το εντυπωσιακό 102-86 η Μάλαγα έφυγε νικήτρια από το ντέρμπι απέναντι στη Βαλένθια «καθαρίζοντας» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Μετά τη νίκη της επί της ΑΕΚ μεσοβδόμαδα για το BCL, η Μάλαγα όχι απλώς κέρδισε αλλά... ισοπέδωσε τη Βαλένθια με 102-86 στην Martin Carpena.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12 σκόρερ και έξι παίκτες διψήφιους και τον Μπριθουέλα σε μεγάλη βραδιά να γίνεται ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 20 πόντους.

Από κοντά στο σκοράρισμα οι Τόμας (7ρ.) και Οσετκόφσκι με 11, ενώ ο Πέρι πέτυχε 12. Για την ομάδα του Μουμπρού τα πράγματα στράβωσαν από το ημίχρονο και δεν υπήρχε επιστροφή. Ο Γουέμπ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και ο Πουέρτο προσέθεσε άλλους 13, όμως με τον Τζόουνς να μένει στους 6 ήταν αναπόφευκτη μία τέτοια βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 47-33, 71-65, 102-86