Break η Μπάγερν και 2-0 την Άλμπα!

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από το Βερολίνο και με τη νίκη της στον δεύτερο τελικό κόντρα στην Άλμπα (82-77) έκανε το 2-0 στη σειρά!

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, παρά το γεγονός ότι η Μπάγερν είχε προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο (61-73). Η Άλμπα μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, να μειώσει σε 72-73 και να φτάσει στο σημείο να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Όμως με ένα γρήγορο 5-0 της Μπάγερν (φόλοου κάρφωμα ο Μπούκερ και τρίποντο ο Λούτσιτς) πήρε το προβάδισμα με 78-72 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Τελικά το ματς κρίθηκε στο τέλος, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 80-77 ύστερα από βολές του Κόπονεν. Ο Χέρμανσον ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο στα 5'' και η νίκη πήγε στα χέρια των φιλοξενούμενων.

Για τους νικητές, ο Μπούκερ είχε 16 πόντους με 8/8 δίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ άλλους 12 πόντους με 2/3 τρίποντα πρόσθεσε ο Ουίλιαμς. Για λογαριασμό των γηπεδούχων, από 14 πόντους σημείωσαν οι Γκιεντράιτις και Βάγκνερ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-45, 59-63, 77-82

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα