ΤΣΣKA-Βαλένθια 94-67

Νίκος Καρφής
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Βαλένθια, αφού επικράτησε με 94-67, έχοντας τον Νάντο Ντε Κολό σε μεγάλη βραδιά (23 πόντους και 28 στην αξιολόγηση σε μόλις 20 λεπτά).

Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στις ορέξεις της ΤΣΣΚΑ, η οποία νίκησε με 94-67 και έφτασε την 5η νίκη της στην Euroleague. Οι Ισπανοί έπεσαν στο 3-3.

Ο Ντε Κολό είχε 23 πόντους και 28 στο σύστημα αξιολόγησης σε μόλις 20 λεπτά, ενώ για τους Ισπανούς ο Πλάις είχε 12.

Ο αγώνας

H Bαλένθια μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε με 0-6 χάρη στο καλάθι του Πλάις. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν προβληματα στην ΤΣΣΚΑ, αφού ο Γκριν έγραψε το 2-10 στον αιφνιδιασμό (2-10,2'). Ο Ντόρνεκαμπ σκόραρε για τρεις, έγραψε το 6-17 στο 5', αναγκάζοντας τον Ιτούδη να καλέσει timeout. H oμάδα του Ιτούδη αντέδρασε και με το κάρφωμα του Χίγκινς μείωσε σε 16-19 στο 8'. Ο Ντε Κολό έδωσε πνοή στην ομάδα του και της επέτρεψε να περάσει μπροστά με 20-19 (10΄).

Ο Σαν Εμετέριο έγραψε το 23-27 στο 13', όμως οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 27-27 γρήγορα με δύο αιφνιδιασμούς χάρη στον Ροντρίγκεθ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 33-28 με τις δύο βολές του Σέρχιο. Η Βαλένθια δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και μείωσε στον πόντο με τον Ντούμπλιεβιτς (35-34, 17'). Τελικά ο Μαυροβούνιος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (43-38). Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν τα διπλάσια ριμπάουντ από τους Ρώσους (22 αντί 11), ενώ η ομάδα του Γκριν είχε 1/10 τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Το σύνολο του Ιτούδη ξέφυγε με 13 πόντους (53-40) χάρη στον Ντε Κολό, οποίος είχε στήσει πάρτι, φτάνοντας τους 17. Ο Γάλλος δεν κοβόταν με τίποτα και με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 18 (66-48) στο 27'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε σοτ τέταροτ δεκάλεπτο με το σκορ στο 73-54.

Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στο τελικό 94-67, καθώς η Βαλένθια ποτέ δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 10/17 τρίποντα (58%), ενώ κατάφερε να... καθαρίσει το ματς στην τρίτη περίοδο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό είχε 23 πόντους (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και μάζεψε 28 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Σπουδαίο ματς για τον Γάλλο

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χίγκινς μέτρησε 16 πόντους και 3 ασίστ, κάνοντας μια πολύ μεστή εμφάνιση

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκριν μπορει να είχε 8 πόντους με 3/10 σουτ και 2 λάθη, αλλά σίγουρα η Βαλένθια περίμενε πιο πολλά από αυτόν

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ μετέτρεψε το 58-48 σε 66-48 και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν.

Τα Δεκάλεπτα: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67