Γαλλία: Έχασε τους δύο μεγάλους τελικούς σε Παγκόσμιο Κύπελλο και EuroBasket μέσα σε διάστημα τριών μηνών

Δημήτρης Οικονόμου

Η Ισπανία επικράτησε της Γαλλίας στον τελικό της 18ης Σεπτεμβρίου για το EuroBasket 2022 και τρεις μήνες αργότερα η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι έριξε ξανά τους «τρικολόρ» στο... καναβάτσο.

Σε ένα από τα κορυφαία, αν όχι το κορυφαίο, ποδοσφαιρικά παιχνίδια όλων των εποχών, η Αργεντινή επικράτησε της Γαλλίας με 4-2 στα πέναλτι μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας και το 3-3 της παράτασης, αφήνοντας τελικά τα δάκρυα της απογοήτευσης να τρέξουν από τα μάτια των Γάλλων.

Ο Μέσι και η παρέα του έριξαν τον Μπαπέ στο... καναβάτσο, αφήνοντας την Γαλλία στη δεύτερη θέση του βάθρου μιας μεγάλης διοργάνωσης, όπως ακριβώς και τον Σεπτέμβριο στο EuroBasket.

Όχι ακριβώς σε ένα καλοκαίρι, λόγω της ιδιαιτερότητας του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ που διεξήχθη μεσούσης της σεζόν, αλλά στο 2022 η Γαλλία έφτασε στην πηγή δύο φορές και δεν... ήπιε νερό.

Στον τελικό του EuroBasket που έλαβε χώρα στις 18 Σεπτεμβρίου στο Βερολίνο, ήταν ο εκπληκτικός Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 27 πόντους που μετέτρεψε την Ισπανία σε πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τον Εβάν Φουρνιέ να μην καταφέρνει ούτε αυτήν τη φορά να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.

Για να έρθει ο Μέσι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ και οι υπόλοιποι Αργεντινοί και να κατακτήσουν το βαρύτιμο χρυσό αγαλματίδιο, που τόσο πολύ έλειπε από την τροπαιοθήκη του σπουδαίου Λίο, μετατρέποντας το όνειρο των back to back Παγκοσμίων Κυπέλλων για τον Μπαπέ σε... εφιάλτη.