Ντιζόν - Κεραυνός Στροβόλου 91-79: Λύγισαν στην παράταση οι Κύπριοι

Στην πρώτη συμμετοχή του στο Basketball Champions League, ο Κεραυνός Στροβόλου ηττήθηκε από την Ντιζόν με σκορ 91-79 στην παράταση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει μια ιστορική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 8-25 με το τρίποντο του Νίκου Στυλιανού από το κέντρο.

Η Ντιζόν αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» διαστήματα του Κεραυνού και μάζεψε τη διαφορά όμως οι Κύπριοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30-34.

Ο Κεραυνός προηγήθηκε με +12 (47-59) στο 30' όμως η Ντιζόν έστειλε το ματς στην παράταση (72-72), εκεί όπου έκανε επιμέρους σκορ 19-7 και πανηγύρισε τη νίκη στην πρεμιέρα του BCL.

Για τους νικητές, ο Ντέιβιντ Χόλστον είχε 24 πόντους ενώ σε ό,τι αφορά τον Κεραυνό, ο Στυλιανού μέτρησε 11 πόντους με 1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 22:32.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 30-34, 47-59, 72-72 κ.α., 91-79 παρ.