Μπουλς - Γουίζαρντς 99-101 (video)

Φάνης Παναγιώτου

Οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς έκαναν το break στο Game 1 της σειράς με τους Σικάγο Μπουλς, δεν σταμάτησαν όμως εκεί, καθώς πήραν και νέα νίκη στο United Center (99-101)!

Οι «Μάγοι» ήταν καλύτεροι στην αρχή του αγώνα και βρέθηκαν από νωρίς σε θέση… οδηγού (20-31 η πρώτη περίοδος). Ωστόσο, όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι Σικάγο Μπουλς επέστρεψαν στο ματς, το οποίο κρίθηκε στις τελευταίες κατοχές. Ο Μπιλ έχασε το τελευταίο σουτ για τους φιλοξενούμενους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (91-91). Εκεί οι Γουίζαρντς ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και εκμεταλλεύτηκαν τις δύο χαμένες βολές του Κερκ Χάινριχ (σ.σ. τη δεύτερη την έχασε επίτηδες) με αποτέλεσμα να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 99-101 και να κάνουν το 2-0 στη σειρά με τους Μπουλς, έχοντας πλέον την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στην έδρα τους!

Μπουλς - Γουίζαρντς 99-101
Τα δωδεκάλεπτα: 20-31, 29-25, 26-14, 16-21 (παρ. 8-10)
Σικάγο Μπουλς: Μπούζερ 5 (8ρ.), Ντανλίβι 9 (1/3τρ., 4ασ., 2κλ.), Νοά 20 912ρ., 3ασ., 2κοψ., 5λ.), Χάινριχ 12 (7ρ., 4ασ., 2κλ.), Μπάτλερ 6 (7ρ., 2ασ.), Γκίμπσον 22 (10ρ., 3κοψ.), Μοχάμεντ, Όγκουστιν 25 (4/8τρ., 7ασ.), Σνελ.
Ουάσινγκτον Γουίζαρντς: Νενέ 17 (7ρ., 3ασ.), Αρίζα 8 (2/6τρ., 8ρ., 7ασ.), Γκόρτατ 7 (5ρ., 2κλ., 2κοψ.), Γουόλ 16 (1/5τρ., 5ρ., 7ασ., 3κλ., 5λ.), Μπιλ 26 (4/7τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), Μπούκερ 9 (8ρ.), Γκούντεν, Γουέμπστερ 10 (2/4τρ., 2κλ.), Μίλερ 8 (2ασ.), Τεμπλ.