Προμηθέας - Tρίκαλα 84-67

Στέλλα Παπαδοπούλου

Ο Προμηθέας ήταν ασταμάτητος από την αρχή απέναντι στα Τρίκαλα (84-67) και πήρε άνετα τη σημαντική νίκη.

Τα Τρίκαλα έμειναν στον θρίαμβο της περασμένης αγωνιστικής και στη νίκη επί του ΠΑΟΚ κι ο Προμηθέας έκανε... πάρτι στην Πάτρα!

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα κυριάρχησε από την αρχή, είχε μία διαφορά ασφαλείας και δεν επέτρεψε στα Τρίκαλα ν' απειλήσουν.

Πλέον, οι Πατρινοί συνεχίζουν το σπουδαίο ξεκίνημά τους από το 4-4 της κατάταξης, ενώ τα Τρίκαλα έμειναν στο 2-6.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O γηπεδούχοι μπήκαν καλά από νωρίς, «έχτισαν» διψήφια διαφορά πόντων και τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Μάλιστα, στο 13 η διαφορά έφτασε και στο +16 (23-7). Με σερί 11-0 στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι (49-29 στο 24') συνέχισαν δυνατά και δεν επέτρεψαν στα Τρίκαλα ν' αντιδράσουν.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Από τη μία ο Κίκι Κλαρκ είχε 19 πόντους με 4/8 τρίποντα, από την άλλη ο Μουχάμεντ Φαγιέ μέτρησε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά έκανε 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίκος Καλλές έμεινε σε... ρηχά νερά με 1 άστοχο σουτ, 2 λάθη κι 1 κλέψιμο σε 6:12.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +9 (38-29 στο 20') ο Προμηθέας έτρεξε σερί 11-0 στις αρχές της τρίτης περίοδου (49-29 στο 24')

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Ζήσης Σαρικόπουλος έκανε σπουδαία εμφάνιση με 10 ριμπάουντ κι 9 πόντους σε 27:47.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας είχε 12/21 βολές, ενώ τα Τρίκαλα το ότι δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 65-43, 84-67.