Ελευθερία Μοσχάτου - Παναθηναϊκός 58-84: Συνέχισε με νίκη στο Μοσχάτο για το 8-1

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε από την Ελευθερία Μοσχάτου για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών

Ο Παναθηναϊκός πλέον φέρει ρεκόρ 8-1 στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Γυναικών και έπειτα από 9 αναμετρήσεις, με την τελευταία να βρίσκει τις πράσινες στο Μοσχάτο με αντίπαλο την Ελευθερία (58-84).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει από τις γηπεδούχες μετά το αρχικό 6-5 από την Οκόγιε και κυρίως με τις Ριντ και Κάρτερ έφτασε στο 6-19. Με επιμέρους 7-13 οι πράσινες ξεκινούσαν τη δεύτερη περίοδο στο +19, το οποίο και... μάζεψαν οι παίκτριες του Σίμου (23-34) με τις Μπρούερ και Κάλογουεϊ. Η Ελευθερία προσπάθησε να διατηρήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, όμως το τρίποντο της Αλεξανδρή διαμόρφωσε το 38-52 για ένα ημίχρονο που οι φιλοξενούμενες είχαν 15/24 δίποντα (62.5% και 6/11 τρίποντα 54.5%).

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στο διάστημα από το 20' μέχρι και το 30', με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να κρατάει μία απόσταση της τάξεως του 49-65 για την καθοριστική περίοδο. Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε στο υπόλοιπο του αγώνα, το σύνολο της Καπογιάννη «κλείδωσε» την επικράτηση ρίχνοντας τις αντίπαλές τους στο 5-4.

Οι νικήτριες που είχαν πέντε παίκτριες σε διψήφια νούμερα, πήραν 19 πόντους από την Τσάστιτι Ριντ με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ η Πότερ προσέθεσε 13 με 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από εκεί και πέρα, η Αλεξανδρή είχε 12 πόντους συν 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, η Παυλοπούλου σκόραρε 10 (7 ρικμπάουντ και 5 ασίστ) και η Κάρτερ είχε άλλους 11.

Για την Ελευθερία, η Κάλογουεϊ ολοκλήρωσε το παιχνίδι στους 20 πόντους με 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα και η Μπρούερ είχε 15 (6ριμπ., 2ασ., 2κλ.).

Τα δεκάλεπτα:13-32, 38-52, 49-65, 58-84