NFL: Βαλτιμόρη και Αριζόνα πήραν τις ματσάρες της 2ης αγωνιστικής (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης

Η Βαλτιμόρη πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κάνσας με 36-35 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Ο Λαμάρ Τζάκσον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος του NFL.

Ο quarterback της Βαλτιμόρης πήρε πάνω του την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο και της έδωσε τεράστια νίκη μέσα στην έδρα του Κάνσας με 36-35. Ο Τζάκσον με δύο προσωπικά touchdown, το δεύτερο 3:14 πριν το τέλος του αγώνα, γύρισε το ματς από το 35-24 και έδωσε την πρώτη νίκη της σεζόν στην Βαλτιμόρη, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Ο Πάτρικ Μαχόμς έκανε μεγάλο ματς για τους γηπεδούχους με 343 γιάρδες και ο Κέλσι με 109 και 1 touchdown από 46αρα πάσα του συμπαίκτη του, αλλά αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετή η εμφάνισή τους.

Αντεξε η Αριζόνα στην πίεση της Μινεσότα

Οι Αριζόνα Κάρντιναλς ήταν το φαβορί απέναντι στην Μινεσότα, ωστόσο χρειάστηκαν ένα field goal του Πράτερ στα 4:25 πριν το τέλος για να επικρατήσουν με 34-33. Η Μινεσότα παρά τις 400 γιάρδες του εκπληκτικού χθες Μάρεϊ, έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους (ουσιαστικός ο Κάζινς με 22/32 επιθέσεις και 3 touchdown), ωστόσο με αυτό το field goal και καλή άμυνα στο τέλος του αγώνα (που έλειπε στις πρώτες τρεις περιόδους) πήραν τη νίκη.

Στην παράταση το Τένεσι με «μαγικό» Χένρι

Ενας από τους καλύτερος RB στο πρωτάθλημα, ο Ντέρικ Χένρι, πήρε το Τένεσι στις πλάτες του και το οδήγησε στη νίκη μέσα στο Σιάτλ. Με δύο (από τα τρία συνολικά) προσωπικά touchdown στην τελευταία περίοδο (το τελευταίο 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα) οδήγησε το ματς στην παράταση (30-30) και εκεί με field goal του Μπούλοκ πήραν τη νίκη με 33-30. Ο Χένρι είχε εκτός από τα 3 σκοραρίσματα, 182 γιάρδες με τον Τέινχιλ να κάνει παιχνιδάρα μετά από καιρό, με 347 γιάρδες και 27/40 επιθέσεις.

Σαρωτικό Μπάφαλο, δύσκολα οι Ραμς

Δύσκολη νίκη πήραν οι Λος Αντζελες Ραμς επί της Ιντιάνα με 27-24, χάρη σε ένα field goal του Γκέι, 2:23 πριν το τέλος. Οι Ραμς είχαν το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να αποσπαστούν καθώς με εξαίρεση τον φανταστικό Καπ (2 touchdown, 163 γιάρδες) η υπόλοιπη επιθετική γραμμή δεν λειτούργησε καλά.

Αντίθετα, το Μπάφαλο μετά την ήττα στην πρεμιέρα έκανε εντυπωσιακή ρελάνς επικρατώντας μέσα στο Μαϊάμι με 35-0. Το κλειδί ήταν προφανώς η άμυνα καθώς περιόρισε στις 169 γιάρδες τον αντίπαλο QB, αναγκάζοντας τους σε 3 λάθη, από τα οποία τα δύο οδήγησαν σε σκοράρισμα.