Κηφισιά – ΠΑΟΚ 3-2: Επέστρεψαν οι γηπεδούχοι και είναι φαβορί για την 5η θέση

Παρότι έχανε με 2-1 η Κηφισιά επέστρεψε στο ματς με τον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-2 του «δικεφάλου του βορρά» και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 5ης θέσης.

Μεγάλο παιχνίδι στο Ζηρίνειο και ακόμα μεγαλύτερη αντίδραση από τους γηπεδούχους. Η Κηφισιά υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ σε μια αναμέτρηση πέντε σετ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-1 και τους γηπεδούχους με αντεπίθεση διαρκείας να κάνουν το 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 25-19, 15-8). Μια νίκη που τους κάνει μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 5ης θέση καθώς έφτασαν τους 11 βαθμούς σε 10 παιχνίδια, με τον Μίλωνα που είναι τώρα 5ος να έχει 12 σε 12 ματς. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ που συνέχισε τις κακές του εμφανίσεις έχει 18 σε 9 αναμετρήσεις και βρίσκεται 10 πίσω από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Στον ΠΑΟΚ το ντεμπούτο του γαλλοσέρβου προπονητή Νίκολα Ματιάσεβιτς δε συνοδεύτηκε με επιτυχία. Κορυφαίος ήταν ο Εβάντρο, αλλά μετά το 3ο σετ η ομάδα έμεινε από δυνάμεις και υστέρησε επιθετικά.

Προβάδισμα του ΠΑΟΚ

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο 1ο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11 με τ άουτ του Παπαδόπουλου. Στην εξέλιξη του σετ ο Τσάμπερλεϊν αν και σηκώθηκε χωρίς μπλοκ κάρφωσε άουτ και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-14.

Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και μετά από εξαιρετική επίθεση του Ζουπάνη και μπλοκ από τον ίδιο ισοφάρισε 18-18. Μάλιστα με άσσο του Κασαμπαλή η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» 19-18. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23. Όμως δύο λάθη στην Κηφισιώτικη επίθεση από τους Τσάμπερλεϊν και Ζουπάνη καθόρισαν τον νικητή του σετ, με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά 25-23.

Απάντηση με σερβίς Κασαμπαλή

Παρά την απώλεια του πρώτου σετ η Κηφισιά μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο και έχοντας τον Κασαμπαλή στη θέση του σέρβις προηγήθηκαν 5-1. Μάλιστα μετά από λάθος στο φιλέ του Τακουρίδη και άσου του Τσάμπερλεν οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 13-8. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με τον Κουμεντάκη 13-10, όμως Παπαδόπουλος και Ζουπάνης με κόντρα επιθέσεις διαμόρφωσαν το 16-10. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 (17-10) με την Κηφισιά να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να το κατακτά με 25-19 με μπλοκ του Μελλέ.

Το δεύτερο προβάδισμα του ΠΑΟΚ

Με καλή ψυχολογία και σέρβις η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 7-4 μετά από επίθεση του Ζουπάνη. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και μετά από έξυπνο πλασέ του Βαν Ντε Ντρις ισοφάρισε 9-9. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 12-11. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν με πατημένο γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Κουμεντάκη προηγήθηκαν 16-12. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με επίθεση του Κωτσάκη και μπλοκ του Κασαμπαλή μείωσε 18-17. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε πασαδόρο (Κουμιτούδης στη θέση του Πρίτζεντ) και με διαδοχικούς πόντους πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-19, η Κηφισιά κάνοντας υπερπροσπάθεια έμεινε «ζωντανή» σε πέντε περιπτώσεις φτάνοντας μία «ανάσα» από την ισοφάριση 24-23, όμως ο Βαν Ντε Ντρις τελείωσε την «καυτή μπάλα» έχοντας μονό μπλοκ απέναντι του κάνοντας το 25-23.

Η αντεπίθεση της Κηφισιάς

Η συναρπαστική αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ του αγώνα με την ομάδα του Ζηρινείου να μπαίνει σε θέση «οδηγού» 8-4 με μπλοκ του Κωτσάκη και άουτ επίθεση του Κουμεντάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο Κωτσάκης με επίθεση και μπλοκ έδωσε σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 11-5. Την «σκυτάλη» πήρε ο Κασαμπαλής ο οποίος με επίθεση και άσσο έκανε το 13-6. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ καθώς η Αθηναϊκή ομάδα δεν «κοίταξε πίσω» έφτασε στο +9 (16-7) και τελικά το κατέκτησε με 25-19 με επίθεση από πάιπ του Κωτσάκη.

Η Κηφισιά με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε 6-3 μετά από άσο του Ζουπάνη. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά με το «πολύτιμο» +3(8-5) μετά από έξυπνη επίθεση του Κασαμπαλή. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε καθώς με άσο του Κασαμπαλή και πέναλτι του Κωτσάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα νίκης 12-6. Μία νίκη που τελικά ήρθε με 15-8 με άσο του Μπάση.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 25-19, 15-08) σε 133'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 27 (25/51 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσιάκης 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 3% άριστες), Τσαμπερλέιν 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 11 (4/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Μελλές 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Σωνάκης (λ), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Πριγέν, Άγκανιτς 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 19% άριστες), Τακουρίδης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εβάντρο 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 25% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (17/41 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 19% άριστες), Παπαλεξίου, Κομητούδης, Τερζής, Καπετανίδης, Μπούτος 1 (1/3 επ.).