Παναθηναϊκός -ΠΑΟΚ 2-3: Με μίνι ανατροπή μία νίκη μακριά από τους τελικούς ο «δικέφαλος» (vids)

Ο Βαν ντεν Ντρις πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του

Ο ΠΑΟΚ από 1-2 γύρισε το ματς σε 3-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 2-0 στη σειρά, για να φτάσει μία νίκη μακριά από τους τελικούς.

Με μεγάλη ανατροπή, ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκό με 2-3 σετ (12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15) και πλέον με το 2-0 στα χέρια του στη σειρά, θέλει μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς της Volley League.

Οι «πράσινοι» σε αντίθεση με το πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη, είχαν τον Κόβαρ στη σύνθεσή τους, ενώ ο Ερνάντες από αρνητικός πρωταγωνιστής την περασμένη Τετάρτη, ήταν πολύ καλύτερος σήμερα. Δεν ήταν αρκετό αυτό όμως για τον Παναθηναϊκό που πλέον καλείται να πάρει τρεις συνεχόμενες νίκες για να πάει να διεκδικήσει τον τίτλο... Επόμενο ματς την Τετάρτη 5 Απριλίου (19:45).

Καλή αρχή ο ΠΑΟΚ, καλύτερη συνέχεια ο Παναθηναϊκός

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε το ματς με τον Κόβαρ αυτή τη φορά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά με ένα σερί 1-5, το οποίο είχε 4 πόντους (με 3 δύο άσους) του Γιόρνα και ένα μπλοκ του Ράπτη.

Ακολούθησε ένα σερί από τον Ντεν Ντρις που έκανε το σκορ 2-8 και ο ίδιος με άλλους δύο πόντους σε επιθέσεις, έφτασε την διαφορά στο +9 (5-14) και ο Ράπτης στο +20 (5-15), σε ένα σετ που δεν είχε επιστροφή για τους «πράσινους», οι οποίοι το έχασαν με 12-25 (με λάθος των γηπεδούχων και άσο του Ράπτη τελείωσε το σετ).

Στο δεύτερο σετ, το μπλοκ των «πρασίνων» άλλαξε άρδην την εικόνα, τουλάχιστον στο ξεκίνημα. Δύο φορές σταμάτησαν Ράπτη και Γιόρνα, ενώ ο Ρανγκέλ με επίθεση έκανε το 5-1 για τους γηπεδούχους. Τα λάθη από την πλευρά του ΠΑΟΚ έφεραν το σκορ στο 9-2, σε μία πλήρη αντιστροφή στην εικόνα του ματς.

Το «τριφύλλι» έφτασε στην ισοφάριση τόσο άνετα, όσο άνετα έχασε το πρώτο σετ (25-15).

Σε αντίθεση με τα πρώτα δύο σετ, το τρίτο ξεκίνησε πιο ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα. O Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με δύο πόντους (10-8) με ένα μπλοκ του Ρανγκέλ και έναν άσο του Ερνάντες, σε ένα σερί 3-0. Ο ΠΑΟΚ με «όπλο» το μπλοκ ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12. Στο 16-16, οι παίκτες του «δικεφάλου» έκαναν μαζεμένα λάθη και οι «πράσινοι» πήραν σημαντικό προβάδισμα (20-16) σε πολύ κρίσιμο σημείο του ματς.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μείωσαν σε 20-18, ενώ με δύο λάθη του Φράγκου και ένα κερδισμένο πόντο των Θεσσαλονικιών, το 24-20 έγινε 24-23. Ο Ερνάντες όμως με επίθεση έκανε το 2-1 για το «τριφύλλι».

Στο τέταρτο, ο ΠΑΟΚ από το 3-3, βρέθηκε στο υπέρ του 3-6 στο σερβίς του Βουλκίδη, διαφορά που κράτησε ως το 13-16. Εκεί ο Ερνάντες βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει στον πόντο (15-16) και στο σερβίς του ισοφάρισε σε 17-17, με τον Μπάση με άσο να βάζει μπροστά το «τριφύλλι» (20-19).

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν έχασε την ψυχραιμία του, αλλά έκανε κι ένα σερί 3-0 (με δύο λάθη από τον Φράγκο), με αποτέλεσμα να προηγηθεί 20-22. Ο Ντεν Ντρις και ο Γιόρνα τελείωσαν το σετ και έστειλαν το ματς στο 5ο όπου για τον Παναθηναϊκό ήταν... όλη η σειρά.

Εκεί στο 2-2, στο σερβίς του Γιόρνα ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 2 πόντων, όμως άμεσα απάντησε ο Παναθηναϊκός με ένα 3-0 σερί, για να πάρει προβάδισμα 5-4. Ομως, δύο πόντοι του Ντεν Ντρις κι ένας του Ράπτη, έφεραν ανατροπή στο σετ, με τον «δικέφαλο» να προηγείται με 6-8, ενώ ένα λάθος του Κόβαρ στο σερβίς κι ένα του Φράγκου σε επίθεση, κράτησαν τον ΠΑΟΚ στο +3 (8-11).

Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ να σπάσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και με τον Ρανγκέλ πλησίασε πάλι στον πόντο (10-11), όμως ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στους τρεις πόντους την διαφορά (10-13) με τον άσο του Γιόρνα, για να τελειώσουν το παιχνίδι με λάθος στο σερβίς του Φράγκου.

Πλέον οι δύο ομάδες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο κύπελλο, με την τρίτη αναμέτρηση για το πρωτάθλημα να διεξάγεται σε 10 ημέρες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2-3

Τα σετ: 12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 46 επιθέσεις, 6 άσους, 7 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλου, ενώ οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 57 επιθέσεις, 8 άσους, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 11 (8/20 επ., 61% υπ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 4, Γιάκομπσεν 1, Ρανγκέλ 10, Φράγκος 8, Ερνάντες 24 (20/32 επ., 4 άσοι), Ζήσης (λ. 47%υπ., 16%αρ.) / Μπάσης 1, Κωστόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Γιόρνα 12 (10/24 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 4, Βουλκίδης 10, (5/7 επ., 5 άσοι), Ράπτης 8, Σκεντράου 13 (4 μπλοκ, 9/11 επ.), Βαν ντεν Ντρις 22 (21/30 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης (λ. 69%υπ., 38% αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1, Γάτσης 1, Τακουρίδης, Μπούτος 2.