Εύκολα ο Ολυμπιακός 3-0 τον Μίλωνα, έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Παίκτης του Ολυμπιακού στην υποδοχή

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά για δύο σετ, δυσκολεύτηκε σε ένα, αλλά κέρδισε με 3-0 τον Μίλωνα και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League.

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μόνο στο δεύτερο σετ κόντρα στον Μίλωνα, αλλά έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Volley League, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-13, 25-23, 25-20).

Με κορυφαίους τους Χιντάλγκο και Παγιένκ και όπλο το πιεστικό σερβίς έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και εάν χρειαστούν όλοι οι ημιτελικοί του ζευγαριού θα γίνουν 25/3, 5/4, 8/4, 12/4.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 6-3, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +5 (9-4).

Με τον ίδιο τρόπο, ο Παγένκ «έγραψε» το 12-5, ενώ και ο Λινάρδος, με άσσο, έδωσε «αέρα» εννιά πόντων (18-9) στον Θρύλο. Νέος άσσος από τους Κυπελλούχους Ευρώπης, ο όγδοος στο πρώτο σετ, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, ο οποίος οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (23-13), ενώ ο Στερν «τελείωσε» το σετ, με 25-13, για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ από τον Μίλωνα, ο οποίος προηγήθηκε με 5-0 και 7-1, με τον Τράβιτσα να μειώνει σε 8-3, με μπλοκ άουτ. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πλησίασαν στους τρεις πόντους (5-8) τους φιλοξενούμενους, μετά από άουτ καρφί του Νανόπουλου, ενώ ο Ιντάλγκο κέρδισε έναν ακόμα άσσο, για το 8-6. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την «αντεπίθεση» του και με νέο άσσο του Παγένκ, ισοφάρισε σε 9-9, ενώ με μπλοκ του Λινάρδου, προσπέρασε με +3 (13-10).

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης «επέστρεψε» και έφερε το σετ στα ίσια (16-16, 17-17), όμως ο Παγένκ, με πλασέ, έδωσε ξανά προβάδισμα (18-17) στους «ερυθρόλευκους», που έφτασαν στο +2 (19-17), με έξυπνο πόντο του Ζουπάνη. O Ιντάλγκο σήκωσε «τείχος», για το 22-19, ενώ με εξαιρετική επίθεση, έκανε το 23-20, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε σετ μπολ (24-22), με μπλοκ άουτ του Παγένκ. Οι φιλοξενούμενοι, στην καλύτερη φάση του ματς, μείωσαν σε 24-23, όμως ο Παγένκ έκανε το 2-0, με 25-23, με πρώτο χρόνο.

Μετά το 6-6, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έβγαλαν αντίδραση, «έτρεξαν» ένα σερί και με καρφί του Στερν, ξέφυγαν με +5 (11-6), με τον Λινάρδο να κρατά το προβάδισμα (12-7), με μπλοκ άουτ. Ο Μίλων μείωσε σε 12-9, ο Παπαγγελόπουλος «απάντησε», κάνοντας το 13-9, ενώ ο Στερν πήρε νέο άσσο, για το 16-11. Με νέο άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με +6 (18-12), με τον Μιλώνα να πλησιάζει σε 22-19. Ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 23-19, ο Στερν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Τράβιτσα, για το 24-20, με τον Κουβανό ακραίο, στη συνέχεια, να «τελειώνει» το ματς, με πάιπ, για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 13 άσσοι, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-23, 25-20)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 10π., (5/10επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Στερν 14 (12/22επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/16επ., 1 άσσοι, 67%υπ., 60%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/επ.), Λινάρδος 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χιντάλγκο 19 (13/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 55%υπ., 36%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 56%υπ., 44%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι 1 (1/2επ.), Κολτσιάκης (λ), Κομητούδης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7π. (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 8 (5/7επ. 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 9 (8/12επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 9 (6/15επ., 3 άσσοι, 42%υπ., 33%αρ.), Μολίνα 5 (4/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.), Χερ / Χανδρινός (λ. - 68%υπ., 63%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Μάρκου 1 (1/3επ.), Στράτος 1 (1/2επ.), Εφραιμίδης 2 (1/3επ., 40%υπ., 40%αρ.).