Μίλωνας – Φίλιππος Βέροιας 3-0: Άνετη πρόκριση με νέα νίκη (vid)

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα ο Μίλωνας επικράτησε και στη Νέα Σμύρνης του Φίλιππου Βέροιας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του League Cup, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ.

Έχοντας κερδίσει με 3-0 μέσα στη Βέροια, ο Μίλωνας ήθελε απλά δύο σετ απέναντι στον Φίλιππο στη Νέα Σμύρνη για να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του League Cup. Για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα δεν έφταναν μόνο δύο σετ, καθώς πήρε την άνετη νίκη με 3-0 (25-23, 25-22, 25-14) και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν επικρατήσει στο πρώτο ματς στο Ρέντη με 3-2 και να υποδέχονται την Κυριακή τους Πειραιώτες.

Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Ο Μούχλιας με επίθεση και ο Ματσίει με άσσο ο Μίλωνας προηγήθηκε 18-16, ενώ ο Καϊσλασάλο έκανε το 20-17. Ο Φίλιππος μείωσε τη διαφορά σε 24-23 με μπλοκ του Κυρίδη και με χαμένο σερβίς του Στουντζίσκι έγινε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας ξέφυγε μετά το 7-7 χάρις των σερβίς του Ούρτσεβιτς που έδωσαν σερί 4-0 και προβάδισμα 11-7. Η διαφορά άνοιξε και στο +7 (16-9). Ο Φίλιππος ροκάνισε τη διαφορά και με τον Στουντζισκι να ρισκάρει σε επίθεση και σερβίς η ομάδα της Βέροιας έκανε δύο σερί 3-0 και μείωσε σε 20-18. Ο Βαρβεσιώτης έχασε όμως το σερβίς για τον Φίλιππο (21-18), ακολούθησε το μπλοκ του Ματσιέι και ο άσσος του Χανδρινού για το 23-18. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Φίλιππος μείωσε με το φλοτ σερβίς του Προύσαλη σε σε 4-22 και ο Καϊσλασάλο λύτρωσε το Μίλωνα με επίθεση για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε τυπικό χαρακτήρα καθώς η πρόκριση είχε κριθεί. Με σερί 5-0 από τα σερβίς του Ούρτσεβιτς ο Μίλωνας ξέφυγε 19-12 και έκλεισε άνετα το σετ με άσσο του Δορδοκίδη και μπλοκ του Τσαρκάτογλου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ. Παρατηρητές: Πέρρος. Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας: 5 άσσοι, 7 μπλοκ, 24 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-14) σε 82΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 2π. (2/10επ., 55%υπ., 9%αρ.), Χανδρινός Σπ. 9 (7/16επ., 1 μπλοκ , 1 άσσος, 91%υπ., 36%αρ.), Ούρτσεβιτς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (13/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τσαρκάτογλου 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Ματσιέι 8 (5/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Χανδρινός Άρης (λ. - 60%υπ., 40%υπ.),, Δορδοκίδης 1 (1 άσσος), Σπυριούνης 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), , Βελούδης (λ.).

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 3 (1/5επ., 2 άσσοι), Κιρίδης 3 (3 μπλοκ), Τζιουμάκας 6 (5/20επ., 1 άσσος), Σονάρι 8 (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στουτζίνσκι 13 (12/22, 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 53%υπ., 32%αρ.), Στεφανίδης 2 (1/4επ., 88%υπ., 25%αρ.), Αδάμ, Μιχελάκης (λ), Σμιθ, Βαρβεσιώτης, Σιούτης, Κουπατσιάρης.