Ολυμπιακός – Θέτιδα 3-0: Με άνεση το 1-0 οι «ερυθρόλευκες»

Φώτης Καρακούσης
Ολυμπιακός βόλεϊ

Μια ανάσα-νίκη από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος είναι ο Ολυμπιακός, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν της Θέτιδας στο Ρέντη με 3-0.

Το πρώτο απλό τα δύο βήματα που χρειάζονται για να βρεθεί στον τελικό έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι χωρίς να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση επικράτησε με 3-0 (25-14, 25-15, 25-20) της Θέτιδας Βούλας και όπως αναφέραμε θέλει ακόμα μία νίκη για να μπορέσει να βρεθεί στον τελικό της Volley League Γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο ματς και ειδικά στα πρώτα δύο σετ όπου έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλό τους φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 2-0. Και στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο, με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν και να φτάνουν έστω τους 20 πόντους.

Η Κούμπουρα οδήγησε για άλλο ένα παιχνίδι τον Ολυμπιακό στην επίθεση με 18 πόντους με 58% αποτελεσματικότητα, 1 άσσο και 2 μπλοκ σε τρία σετ και μαζί με τις Μικαέλα Μλεΐνκοβα (13π.) και Μπιάνκα Φαριόλ (10) ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση.

Η Ολουόμα Οκάρο ξεχώρισε για τη Θέτιδα στην επίθεση με 14 πόντους με έναν άσσο, με την ομάδα της Βούλας παρά το καλό σερβίς που είχε στην αναμέτρηση, υστέρησε στην επίθεση με 29% αποτελεσματικότητα με 28/98 τελειωμένες.

Επόμενο παιχνίδι για τις δύο ομάδες στο «Γ. Γεννηματάς» το Σάββατο 6 Απριλίου στις 19.00.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Τσεκούρας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καπουράνη.