Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: Άλωσαν το Ρέντη και βρίσκονται μια ανάσα από τον τίτλο οι «πράσινες»

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα εξαιρετικό ντέρμπι πέρασε από το Ρέντη επικρατώντας με 3-1 του Ολυμπιακού και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το 2ο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Μεγάλο παιχνίδι στο Ρέντη και ακόμα μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινες» σε μια αναμέτρηση ο ορισμός του ντέρμπι, επικράτησαν του Ολυμπιακού με 3-1 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25) και έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών. Πλέον οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Σάββατο στο ΟΑΚΑ στις 19:00, όπου αν κερδίσει ο Παναθηναϊκός κάνει το 3-0 και κατακτά το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα, ενώ αν κερδίσει ο Ολυμπιακός μειώνει σε 2-1 και μένει «ζωντανός».

Μεγάλο ντέρμπι και 0-1 ο Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ήταν μεγάλο ντέρμπι, καθώς και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να το κατακτήσουν. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε ένα προβάδισμα 2 πόντων (11-13), αλλά στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» με ένα 4-0 πήραν αυτές το προβάδισμα και έφτασαν να προηγούνται και με 4 (19-15), δείχνοντας έτοιμες για το 1-0. Οι φιλοξενούμενες με την Ανθούλη ασταμάτητη και την Ρόγκα να βγάζει μεγάλες άμυνες, έκαναν το 19-19, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός έκανε το 23-21. Οι γηπεδούχες είχαν δύο σετ μπολ δικά τους, τα έχασαν και στο μοναδικό του Παναθηναϊκού η Ανάε έκανε το 25-27 και το 0-1.

Περίπατος και 0-2

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον απόλυτο βαθμό. Οι «πράσινες» πήραν από νωρίς μια διαφορά την οποία και μεγάλωναν φτάνοντας και τους 8 πόντους. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι το 0-2 έγινε με χαρακτηριστική άνεση. Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενες δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο και θα λέγαμε πως το 19-25 είναι μικρό σε σχέση με την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στο συγκεκριμένο σετ.

Με την πλάτη στον τοίχο και με επική ανατροπή μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πολύ πιο δυνατά και να παίρνει νωρίς ένα προβάδισμα 4 και 5 πόντων, δείχνοντας έτοιμος να κάνει το 0-3 και να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα κατάκτησης του τίτλου. Ο Ολυμπιακός στο 12-13 κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή και με ένα 4-0 να πάρει προβάδισμα τριών πόντων, αλλά στο 17-14, ένα 0-6 από τον Παναθηναϊκό έκανε το 17-20 και όλα έδειχναν πως θα γίνει το 0-3. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν, ισοφάρισαν και στην συνέχεια κατάφεραν να σπάσουν συνεχόμενα ματς μπολ των φιλοξενουμένων και με μπλοκ της Σάλας να μειώσουν σε 1-2.

Φοβερό και το τέταρτο σετ και νίκη των «πράσινων»

Πόντο πόντο πήγαιναν στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες, με την Τσιτσιγιάννη και την Ανθούλη να ξεχωρίζουν στην επίθεση. Με μπλοκ της Μέντιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-22, με την Γουίντερς να μειώνει σε 21-22 αλλά η ίδια στην επόμενη φάση δέχθηκε το μπλοκ από την Ανθούλη για το 21-23. Η Τσιτσιγιάννη έκανε το 22-23, η Ανθούλη μετά από φάση διαρκείας έδωσε δύο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (22-24) αλλά δέχθηκε και το μπλοκ από την διαγώνια του Ολυμπιακού για το 23-24. Ο Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στη συνέχεια η Παπαφωτίου βρήκε την Κρος σε πρώτο χρόνο για το 23-25 και το τελικό 1-3 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ονόπας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Κυριοπούλου, Επόπτες: Σαμοθράκης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 25-27

2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 19-25

3ο σετ: 4-8, 16-13, 20-21, 29-27

4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 72 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25) σε 133'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. - 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Γκρότους 15 (15/35 επ., 78% υπ. - 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. - 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Πιστεύω πως βάση της απόδοσής σας μπορούσαμε να πάμε στο τάι μπρέικ. Θα ήθελα να πω επίσης πως πρέπει να πάρουμε τη σωστή απόφαση τη δύσκολη στιγμή. Πάντα με τον Παναθηναϊκό πάμε πόντο πόντο. Στο πρώτο σετ χάσαμε την ευκαιρία να το πάρουμε και στο δεύτερο σκεφτόμασταν τι έγινε στο πρώτο και μείναμε πίσω. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα και να πιέσουμε τους εαυτούς μας. Οι αθλήτριές μου έδωσαν τον καλύτερό μας εαυτό. Πρέπει να έχουμε και λίγη τύχη όπως στο τρίτο σετ».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Αυτά τα παιχνίδια είναι με ένταση και θέληση από τις δύο ομάδες. Άλλες φορές βγαίνει σε καλή απόδοση και άλλες όχι. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήμασταν καλοί, σε κάποια σημεία χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Το τρίτο σετ όπως τελείωσε με το τσάλεντ το φοβήθηκα γιατί είναι συναισθήματα που πρέπει να διαχειριστείς. Ευτυχώς τα καταφέραμε στο τέταρτο και το πήραμε. Το παιχνίδι του Σαββάτου είναι τελείως διαφορετικό. Το 2-0 δεν λέει τίποτα αν δεν αποδόσεις στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έχει παράδοση και αθλήτριες με εμπειρία. Πρέπει να ξεχάσουμε τα δύο προηγούμενα ματς και να σκεφτούμε του Σαββάτου σαν να είναι το τελευταίο μας».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Πρώτος τελικός - Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 21.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27)

Δεύτερος τελικός - Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25)