Μεγάλη ανατροπή για ΑΕΚ και νίκη με 3-2 επί του ΑΟ Θήρας

Φώτης Καρακούσης

Παρότι έχανε με 2-0 μέσα στη Σαντορίνη, η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 του ΑΟ Θήρας για την 3η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για την ΑΕΚ μέσα στη Σαντορίνη. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι έχανε με 2-0, κατάφερε να επικρατήσει του ΑΟ Θήρας με 3-2 (25-23, 26-24, 19-25, 19-25, 7-15) παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της στην φετινή Volley League. Από την άλλη το συγκρότημα τιυ όμορφου νησιού γνώρισε την 2η ήττα της στις 3 πρώτες αγωνιστικές.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν τα δύο πρώτα σετ έχοντας ως αιχμή του δόρατος την ασταμάτητη Μερκάδο, αλλά μετά το 2-0 η Ένωση ανέβασε την δική της απόδοση και έκανε με σχετική ευκολία το 2-2. Στο πέμπτο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 7-6, αλλά στην συνέχεια ήταν σαν να έπαθε «μπλακ άουτ» με την ΑΕΚ με ένα φοβερό 9-0 να φτάνει στη νίκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Δρόσος, Κώτσιας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 26-24

3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 19-25

5ο σετ: 4-5, 7-10, 7-12, 7-15

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 26-24, 19-25, 19-25, 07-15) σε 117'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Λάνγκεγκερ 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 83% υπ. - 56% άριστες), Μερκάδο 25 (23/60 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 13 (11/35 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Αδαμοπούλου, Φάκη.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Νίζετιτς 13 (11/35 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Καλαντάτζε 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλντερόν 7 (7/20 επ., 25% υπ. - 25% άριστες), Σίλβα 25 (25/45 επ.), Κουλίκοβα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 47% υπ. - 19% άριστες), Βλαχάκη 4 (4/15 επ., 10% υπ. - 10% άριστες), Αναγνώστου 1 (1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι μεταξύ δυο πολύ καλών ομάδων και αξίζουν συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη, αλλά και στις αθλήτριές μου για όλα αυτά που κατάφεραν σήμερα. Για δύο σετ παίξαμε σχεδόν τέλειο βόλεϊ σε όλους τους τομείς, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ με τις πολύπειρες και πολύ αθλήτριες που διαθέτει, βρήκε τις λύσεις και έκανε αυτά που έπρεπε, ώστε με πιο «καθαρό» μυαλό σε καθοριστικά σημεία των σετ, έφτασε στη νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας, η ατμόσφαιρα που δημιούργησε και η στήριξη του ήταν φανταστική και ελπίζω να είναι ακόμη καλύτερη στα επόμενα παιχνίδια της ομάδας μας».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.ΕΚ.): Τα πρώτα δύο σετ ήμασταν νευρικοί και είχαμε άστατο σέρβις. Ισορροπήσαμε μετά και ότι επανήλθαμε σε μια τέτοια έδρα κάτι σημαίνει. Κάθε σετ παίζαμε καλύτερα. Ξεκινήσαμε άσχημα και όσο περνούσε η ώρα παίζαμε και καλύτερα. Αυτά τα παιχνίδια είναι επικίνδυνα και ότι κερδίσαμε με τέτοια ανατροπή είναι σημαντικό. Συγχαρητήρια στις ομάδες, ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Μόλις ακολουθήσαμε κάποια πράγματα τακτικά, όλα πήγαν καλύτερα».