ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1: Με επικές ανατροπές νίκη για «ασπρόμαυρες»

Φώτης Καρακούσης

Με δύο απίστευτες ανατροπές στο 1ο και 3ο σετ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της Volley League Γυναικών με 3-1, ξεκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα.

Μεγάλη νίκη με σπουδαίες ανατροπές για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με το οποίο άνοιξε (ιδανικά όσον αφορά το θέαμα) η αυλαία της φετινής Volley League Γυναικών. Οι «ασπρόμαυρες» παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο 1ο και 3ο σετ, κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 (25-19, 16-25, 34-32, 25-23) των «πράσινων» και να ξεκινήσουν με τον καλύτερο τρόπο το φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας πως στοχεύουν πολύ ψηλά.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του φετινό παιχνίδι βρέθηκε δύο φορές κοντά στην πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό με την ήττα να μην σημαίνει τίποτα βαθμολογικά, καθώς μιλάμε μόλις για την 1η αγωνιστική, αλλά σίγουρα θα πρέπει να κοιτάξει και κυρίως να διορθώσει το πόσο εύκολα χάνει διαφορές και μάλιστα μεγάλες.

Φοβερή αντίδραση και άνετο 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο από το ξεκίνημά του ο Παναθηναϊκός έδειχνε κυρίαρχος. Οι «πράσινες» πιέζοντας στο σερβίς και με εξαιρετική την Ανάε και ασταμάτητη την Ανθούλη έκανε ότι ήθελε τον ΠΑΟΚ που δεν μπορούσε να αντιδράσει με την ομάδα του Γκάιτς να προηγείται με 8-14.

Στο σημείο εκείνο όμως από την μία υπήρξε ένα μεγάλο μπλακ άουτ στις φιλοξενούμενες και μια κατακόρυφη άνοδος στις γηπεδούχες που όχι μόνο έφερε την ανατροπή, αλλά το έκανε και με εμφατικό τρόπο, καθώς έγινε το 1-0 με 25-19. Είχαμε δηλαδή ένα επιμέρους σκορ 17-5 για τον ΠΑΟΚ.

Πίεσε στο σερβίς και έκανε άνετα το 1-1

Το δεύτερο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες» πιέζοντας πολύ στο σερβίς και κλείνοντας στο μπλοκ δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στις «ασπρόμαυρες» που παρότι είχαν την ψυχολογία υπέρ τους μετά την ανατροπή, έδειχναν σαν το άγχος να τους έχει καταβάλει. Χωρίς καλή υποδοχή οι Κρολ, Στράντζαλη ήταν εύκολος στόχος για τις φιλοξενούμενες και έτσι το 16-25 έγινε με άνεση.

Το γύρισε από 20-24 και πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ

Και φτάσαμε στο 3ο σετ όπου πραγματικά μας έδειξε το τι να περιμένουμε σε αυτό το πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός με την ίδια συνταγή, δηλαδή πίεση στο σερβίς και κλείσιμο στο μπλοκ, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων (13-18 και 15-20), δείχνοντας έτοιμος για το 1-2. Μάλιστα έφτασε ακόμα πιο κοντά όταν προηγήθηκε με 20-24. Ωστόσο ενώ όλα έδειχναν πως θα έχουμε και άνετα το 1-2, υπήρξε η απίστευτη αντίδραση του ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυρες» με ένα φοβερό 4-0 ισοφάρισαν και μετά μάλιστα προηγήθηκαν στο σετ. Από εκείνο το σημείο το σετ μπολ άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι να φτάσουμε στο 32-32, όπου μια επίθεση της Στράντζαλη και μια λάθος επίθεση της Γκρόθες έκαναν το 34-32 για τις γηπεδούχες μέσα σε αποθέωση.

Πήγε να κάνει την ανατροπή ο Παναθηναϊκός αλλά δεν τα κατάφερε

Σε θρίλερ εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (4-2, 6-6) και τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 15-16 σε 18-16 (μπλοκ Κέιφρι σε Γκρόθες). Ο ΠΑΟ αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με κόντρα της Ανάε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 21-18, αλλά το 22-19 έγινε 22-21 με κόκκινη κάρτα στην Κρολ για διαμαρτυρία. Ο ΠΑΟΚ στο 24-22 έχασε κόντρα μπάλα με την Κέιφρι (μπλοκ Μέντιτς), με τον ΠΑΟ να μην μπορεί να βγάλει κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση (αν και βγήκε η άμυνα) και την Στράντζαλη να τελειώνει το ματς δίνοντας το τρίποντο στον Δικέφαλο.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-17, 25-19

2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 16-25

3ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 34-32

4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-23

Τα σετ: 25-19, 16-25, 34-32, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (3/5 επ.), Κρολ 20 (16/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-09% άριστη), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Κέιφρι 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ.-45% άριστη), Μπλάνκο 15 (9/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ.-46% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου, Τσιόγκα (0/1 επ.).

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανάε 24 (21/37 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-39% άριστες), Γκρόθες 9 (9/33 επ., 64% υπ.-36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/42 επ., 1 άσσος), Μέντιτς 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.-52% άριστες), Πολίτη (λ), Νικολογιάννη (0/1 επ.), Μεταξά.

Η γνώμη του πάγκου

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είμαι ικανοποιημένος δεν ήταν εύκολο να παίξουμε το πρώτο ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ήταν πολύ σημαντικό και για τις δυο ομάδες, έπρεπε να δώσουμε το στίγμα μας. Δεν παίξαμε καλά, αλλά είμαι ικανοποιημένος που παλέψαμε και καλύψαμε διαφορές, κάναμε τις ανατροπές και καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο».

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Είχαμε το παιχνίδι στα χέρια μας αλλά δεν ξέραμε πως να κλείσουμε τα σετ και να τελειώσουμε το ματς. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όλα τα σετ τα χάσαμε με τον ίδιο τρόπο. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό. Πρέπει να αλλάξουμε αυτή τη νοοτροπία διότι με τέτοιου είδους νοοτροπία δεν θα μπορέσουμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο. Επίσης κάποιες αθλήτριες δεν πρέπει να είναι τόσο 'ήσυχες' και χωρίς ενέργεια όταν μπαίνουν στο γήπεδο. Τώρα παίρνουν τις ευκαιρίες τους και πρέπει να αποδείξουν ότι αξίζουν να φορούν τη φανέλα του Παναθηναϊκού».

Θέτιδα Βούλας

Άρης – Θέτιδα Βούλας 2-3

Μεγάλη νίκη για την Θέτιδα Βούλας, με την ομάδα των Νοτίων Προαστίων να επικρατεί μέσα στη Μίκρα του Άρη με 3-2 (22-25, 25-23, 25-20, 12-25, 13-15) σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Για την ακρίβεια τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση δεν κέρδισαν τις «κιτρινόμαυρες», αλλά την σπουδαία Σάρον Τσούμπα Κιπρόνο η οποία έπαιζε μόνη της κερδίζοντας συνολικά 40 πόντους, παίρνοντας συνολικά 76 επιθέσεις!

Στα του αγώνα όπως φαίνεται και από τις διαφορές, με εξαίρεση το 4ο σετ που κατέκτησε με άνεση η Θέτιδα είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν φυσικά ως στόχο να φτάσουν στα playoffs και μετά ότι καλύτερο έρθει, ας έρθει. Οι «κιτρινόμαυρες» παρότι βρέθηκαν πίσω στα σετ, αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 2-1, δείχνοντας έτοιμες για τη νίκη.

Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν με την σειρά τους, ισοφάρισαν με χαρακτηριστική άνεση και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Θέτιδα να παίρνει μια σπουδαία νίκη απέναντι ενός αντιπάλου που ως στόχο έχει να διεκδικήσει τίτλους.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 12-25, 13-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 13 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (0/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Απλαδά 7 (1/7 επ., 6 μπλοκ), Τσούμπα 40 (36/79 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σίλβα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούμιλο 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.-15% άριστη), Ρόπινσον 2 (1/12 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ.-04% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 49% υπ.-16% άριστη), Πιτσιγκώνη, Αποστολίδου 2 (2 άσσοι), Σαλαγκούδη.

ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 15 (10/27 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.-21% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (3/5 επ., 2 άσσοι), Σιρίνινα 16 (10/15 επ., 6 μπλοκ), Λέιθαμ 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (15/43 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ.-24% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (9/15 επ., 2 άσσοι) / Μανιατογιάννη (λ, 64% υπ.-29% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος), παυλοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκά 1 (1/2 επ.).

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Μπήκαμε νωθρά στον αγώνα και το πληρώσαμε με την απώλεια του πρώτου σετ. Επανήλθαμε όπου από ένα λάθος των διαιτητών σε κρίσιμο σημείο κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Ξεχνάμε αυτό το ματς και πλέον η προσοχή μας στρέφεται στο Αιγάλεω».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Σήμερα κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση από την ημέρα που ξεκινήσαμε την προετοιμασία μας. Πιστείψαμε λίγο στον εαυτό μας και θα μπορούσαμε να πάρουμε και το τρίποντο αν δεν κάναμε τόσα λάθη στο δεύτερο σετ. Αυτό το ματς πάντως ήταν ο καθρέφτης πρωταθλήματος που θα είναι γεμάτο με σκληρούς αγώνες οι οποίοι θα κρίνονται στις λεπτομέρειες».

Μαρκόπουλο

Μαρκόπουλο – Αιγάλεω 3-1

Με το δεξί μπήκε στην 23η σεζόν του στη Volley League Γυναικών το Μαρκόπουλο, καθώς επικράτησε στη πρεμιέρα με 3-1 σετ του νεοφώτιστου Αιγάλεω.

Με 32 πόντους της Αμερικανίδας διαγώνιας Αντριάνα Φιτζμόρις, ο Α.Ο.Μ. πήρε το πρώτο του τρίποντο στη σεζόν, ξεπερνώντας το εμπόδιο του σκληροτράχηλου Αιγάλεω, που είχε σε μεγάλη μέρα τις Ουγγαρέζες Πάνι Πετοβάρι, Μπερναντέτ Ντεκανί με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Διώτη και μία της Πετοβάρι, προηγήθηκαν με 11-14. Με μπλοκ της Σμιθ και άσσο της Αλλαγιάννη το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 16-16 και πέρασε και μπροστά με κόντρα επίθεση της Φιτζμορις (17-16). Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και με την Αλλαγιάννη στο σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του Αιγάλεω και η ομάδα των Μεσογείων «έτρεξε» σερί 10-0 και το 12-16 έγινε 22-16. Το σετ τελείωσε με μπλοκ της Φίτερερ για το 25-19.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με το Αιγάλεω να προηγείται με 11-16 με κορυφαίες τις Ντεκανί και Πετοβάρι, με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 20-20 με μπλοκ της Φίτερερ. Η Φιτζμόρις έφερε ξανά το σετ στα ίσια (23-23), όμως ένα άουτ σερβίς της Σμιθ και μία άουτ επίθεση της Ευαγγελίου έφεραν την ισοφάριση στα σετ με 23-25.

Με σωστές επιλογές στην επίθεση από τη πασαδόρο του Α.Ο.Μ. Λάρα Νάγκελς, ήρθε απο νωρίς το προβάδισμα το σκορ για τις γηπεδούχες (10-5, 14-7) στο τρίτο σετ. Το Αιγάλεω κατάφερε να μειώσει στους τρεις (19-16), αλλά το τέλος το Μαρκόπουλο το με μπλοκ της Αλλαγιάννη είχε πέντε ευκαιρίες να κάνει το 2-1 και στη δεύτερη τα κατάφερε για το 2-1 σετ (25-20).

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο μετά το 3-3 ξέφυγε στο σκορ, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έφτασε εύκολα στο 25-15 και στο 3-1 σετ,

Διαιτητές: Βουδούρης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Παυλάκης, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 12-16, 21-16, 25-19

2ο σετ: 7-8, 11-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-20

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-15

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-20, 25-15) σε 107'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 32 (26/46 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σμιθ 17 (14/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 36% άριστες), Φίτερερ 10 (4/8 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 5 (1/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 22% άριστες) / Γούλα (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Ευαγγελίου 1 (1/2 επ., 43% υπ. - 43% άριστες), Βαϊοπούλου.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου, Διώτη 11 (11/30 επ., 30% υπ. - 15% άριστες), Κελεσίδη 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Ντεκανί 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Πετοβάρι 20 (17/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Μάρκου (λ, 33% υπ. - 0% άριστες), Μελετιάδη 1 (1/3 επ.), Κάστανου, Δρέμπελα, Σιμανίτσοβα.

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, γιατί πάντα στο πρώτο παιχνίδι δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Δεν ξέραμε τόσα για τον αντίπαλό μας και δεν μπορούσαμε να ξέρουμε ακριβώς τι τακτική να ακολουθήσουμε. Οι αθλήτριες έπαιξαν καλά και προσαρμοστήκαμε αμέσως στο παιχνίδι. Πολλά μπράβο στα κορίτσια μου, όλες όσες έπαιξαν ακόμα και για ένα σερβίς ανταποκρίθηκαν. Ήταν όμως μόνο το πρώτο παιχνίδι, πρέπει να έχουμε συνέπεια στην απόδοσή μας».

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο, ήταν ανώτερο σε πολλά σημεία του αγώνα. Εμείς είχαμε το άγχος της κατηγορίας και του πρώτου αγώνα. Πιστεύω στην ομάδα μας, φτιάξαμε ένα ανταγωνιστικό ρόστερ και σε κάθε παιχνίδι θα εμφανιζόμαστε και καλύτεροι».

Λαμία

Λαμία – ΑΟ Θήρας 3-2

Μεγάλη νίκη στη πρεμιέρα της Volley League Γυναικών για τη Λαμία, η οποία λύγισε με 3-2 σετ τον Α.Ο. Θήρας στο «Χαλκιοπούλειο».

Ο Α.Ο.Λ. προηγήθηκε με 2-0 σετ, με την Περέιρα να πετυχαίνει μέχρι εκείνο το σημείο τους 12 από τους 20 συνολικά πόντους της στην αναμέτρηση. Ο Α.Ο. Θήρας έβγαλε αντίδραση, έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλά οι γηπεδούχες έμειναν ζωντανές και πήραν το δίποντο.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο. Θήρας να ξεκινάει εντυπωσιακά και να προηγείται με 1-7 αλλά με τον Α.Ο. Λαμίας να ισορροπεί τον αγώνα, να γίνεται ντέρμπι και τελικά η ομάδα της Φθιώτιδας να το κατακτά με σκορ 25-23. Στο δεύτερο σετ το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τελικά ξανά η ομάδα της Λαμίας να το κατακτά με σκορ 25-22 και να κάνει το 2-0 στα σετ. Στο 3ο και 4ο σετ η ομάδα της Σαντορίνης έδειξε να συνέρχεται και σχετικά τα κέρδισε εύκολα και τα δύο σετ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 και στέλνοντάς το στο 5ο σετ.

Εκεί, ο Α.Ο. Λαμίας ήταν πιο ψύχραιμος και στις λεπτομέρειες επικράτησε με 15-13 και ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη νέα Volley League Γυναικών.

Διαιτητές: Χλωρός, Κουτσής, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Μπόλης, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23

2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-17, 25-22

3ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 15-25

4ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Α.Ο. Λαμίας 2013 προήλθαν από 10 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-22, 15-25, 19-25, 15-13) σε 124'

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 6 (3/13 επ., 3 άσσοι), Μέμπους 2 (2 άσσοι), Περέιρα 20 (17/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 24% υπ. - 12% άριστες), Λίβινγκστον 19 (15/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Μητακίδου 5 (2/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 65% υπ. - 41% άριστες), Κτιστάκη, Γκόλτσιου 3 (3/13 επ., 55% υπ. - 55% άριστες), Σουλιώτη.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 13 (7/12 επ., 6 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 10 (10/32 επ., 27% υπ. - 18% άριστες), Μερκάδο 23 (21/56 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (2/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Καραμπάση (λ, 50% υπ. - 14% άριστες), Μπελιά (λ), Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013): «Μεγάλη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, κάναμε όμως την κοιλιά μας αλλά το σημαντικό είναι ότι στο τέλος πήραμε τη νίκη».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στη Λαμία. Εμείς παλέψαμε για κάθε μπάλα. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε περισσότερα λάθη που μας στοίχισαν. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε και να προχωρήσουμε στα επόμενα παιχνίδια».

Ηλυσιακός

Ηλυσιακός – ΖΑΟΝ 3-1

Με τρίποντο ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων με 3-1 σετ του Ζ.Α.Ο.Ν..

Η ομάδα της Κάταλιν Κις με τοπ σκόρερ την Ιρανή διαγώνια Μαντέχ Μπορχάνι που σταμάτησε στους 29 πόντους πήρε τη νίκη απέναντι στις νεοφώτιστες, οι οποίες αγωνιστήκαν χωρίς τις ξένες τους.

Στο πρώτο σετ το 8-6 έγινε 16-7 για τον Ηλυσιακό, ο οποίος έφτασε εύκολα στο 25-13 και το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ ο Ζ.Α.Ο.Ν. προηγήθηκε με 6-8, όμως γρήγορα οι γηπεδούχες πήραν τον έλεγχο του σετ και διπλασίασαν τα κερδισμένα τους σετ με 25-14.

Η ομάδα του Κώστα Λιώση δεν τα παράτησε όμως και στο τρίτο σετ αν και έχασε το προβάδισμα τριών πόντων που είχε αποκτήσει (13-16, 21-20) κατάφερε να πάρει το σετ με 24-26 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το τέταρτο σετ έμελλε να είναι και το τελευταίο της αναμέτρησης, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν από νωρίς (8-4) για το 25-16 και το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μενεσλής, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Κώτσας, Γραμματεία: Ιωάννου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-7, 21-8, 25-13

2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-14, 25-14

3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-20, 24-26

4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ζ.Α.Ο.Ν. προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-14, 24-26, 25-16) σε 110'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Γαροφαλάκη, Κασδοβασίλη 8 (6/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πένε 8 (8/28 επ., 36% υπ. - 18% άριστες), Μπορχάνι 29 (25/56 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράντοβιτς 19 (15/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Αργυρίου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 71% υπ. - 36% άριστες), Αποστολάκη, Ζίγκα, Μπέντα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ζ.Α.Ο.Ν. (Κώστας Λιώσης): Μικρουδάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 26% άριστες), Γιώτα 1 (1/4 επ.), Γιοβάνη 18 (16/67 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρβανιτοπούλου 8 (7/19 επ., 1 άσσος), Πατέλη 1 (1/3 επ.), Παπαδέδε 7 (5/27 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 39% υπ. - 17% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Κούση 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερακλή.

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού): «Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος και είμαστε νέα ομάδα, ενώ προέκυψαν κάποια προβλήματα τη τελευταία στιγμή. Ομαδικά καταφέραμε μία σημαντική νίκη. Βέβαια ο αντίπαλός μας δεν έπαιξε πλήρης και αξίζουν συγχαρητήρια στις Ελληνίδες αθλήτριες γιατί έπαιξαν πολύ καλά και μας έκαναν τη ζωή δύσκολη. Ανησυχούσα μην χειροτερέψουν κάποιοι μικροτραυματισμοί των αθλητριών μας αλλά ευτυχώς δεν έγινε κάτι. Έχουμε τώρα μπροστά μας το Μαρκόπουλο, δύσκολο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενη για την ομάδα και για τη δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα».

Κώστας Λιόσης (προπονητής Ζ.Α.Ο.Ν.): «Την περσινή σεζόν αποδείξαμε ότι ήμασταν μια ομάδα που ήταν για κάτι παραπάνω από την Pre League. Από την αρχή της φετινής χρονιάς, αυτό που αναζητάμε είναι το να αποδείξουμε ότι αξίζουμε να βρισκόμαστε στη Volley League. Όχι μόνο αγωνιστικά, αλλά και οργανωτικά και διοικητικά και γενικότερα σε όλους τους τομείς που το απαιτεί η κατηγορία. Κι εμείς πρέπει να προσαρμοστούμε σ' αυτές τις απαιτήσεις. Οι μοναδικές από τις οποίες δεν μπορούμε να ζητήσουμε ευθύνες είναι οι αθλήτριες που εμφανίστηκαν σήμερα στο γήπεδο. Τα κορίτσια απέδειξαν ότι άξίζουν να είναι στην κατηγορία και τιμούν την ομάδα με την παρουσία τους παρά τα όσα προβλήματα αντιμετωπίζουμε».