Ολυμπιακοί Αγώνες: Ζόρικη πρόκριση στον 2ο γύρο για τον Τσιτσιπά (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με 6-3, 3-6, 6-3 τον Φίλιπ Κολσράιμπερ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο στο τένις προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας που είναι στο Νο4 κόσμου απέκλεισε με 6-3, 3-6, 6-3 τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ (Νο112) και θα παίξει με τον Φράνσις Τιαφό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έπιασε την απόδοση που θα ήθελε και στο 3ο σετ βρέθηκε πίσω (1-0) με μπρέικ αλλά με την κλάση του επέστρεψε, πήρε πίσω το μπρέικ και πήρε τη νίκη.

Χρειάστηκε 1.50' για να πάρει τη νίκη απέναντι στον 37χρονο Γερμανό ο οποίος ήταν καλός στο φιλέ και είχε 8-7 άσους.

Ο Έλληνας τενίστας είχε 22 winners και 16 αβίαστα λάθη και ο Γερμανός 18 winners και μόλις 9 αβίαστα. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 3/4 για τον Τσιτσιπά και 2/6 για τον αντίπαλο του.

Κυρίαρχος ο Στέφανος!

Στο 1ο σετ, ο Γερμανός θα φτάσει σε μπρέικ πόιντ αλλά ο Έλληνας θα το σβήσει για να προηγηθεί με 2-1. Με μπρέικ θα φτάσει στο 3-1 και θα το υπερασπιστεί με το σερβίς του για το 4-1.

Το 5-2 είναι για τον Έλληνα τενίστα και θα έχει σετ (μπρέικ) πόιντ στο 8ο γκέιμ. Ο Κολσράιμπερ θα το σβήσει για το 5-3 αλλά ο Τσιτσιπάς θα κλείσει σε 35' το σετ στο σερβίς του (6-3).

Ένα μπρέικ και ισοφάριση!

Στο 2ο σετ, ο Κολσράιμπερ θα προηγηθεί με 2-1 και ο Τσιτσιπάς θα σβήσει μπρέικ πόιντ για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Νέο προβάδισμα (3-2) για τον Γερμανό αλλά ο Έλληνας με love service game ισοφαρίζει σε 3-3.

Ο Κολρσάιμπερ θα έχει διπλό μπρέικ πόιντ, ο Τσιτσιπάς θα το σβήσει αλλά με την 3η ευκαιρία θα φτάσει σε μπρέικ και στο 5-3.

Με το 2ο σετ πόιντ ο Γερμανός θα πάρει το σετ με 6-3 και θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Επιστροφή και νίκη!

Ο Γερμανός αρχίζει στο 3ο με μπρέικ (1-0) και με love service game θα πάει στο 2-0.

Με love service game μειώνει σε 2-1 και θα πάρει πίσω το μπρέικ για να ισοφαρίσει σε 2-2. Το 3-3 είναι για τον Κολσράιμπερ και ο Τσιτσιπάς με μεγάλη δυσκολία θα πάει στο 4-3.

Διπλό μπρέικ πόιντ για τον Έλληνα που θα φτάσει σε μπρέικ (5-3) και με το σερβίς του θα κλείσει το παιχνίδι!