«Αναψαν» τα αίματα μεταξύ Εβανς και Σβάρτσμαν στο Σινσινάτι (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης
Γεμάτο ένταση ήταν το ματς των Ντάνιελ Εβανς και Ντιέγκο Σβάρτσμαν, με νικητή τελικά τον δεύτερο.

Αρκετά νεύρα μεταξύ των δύο παικτών είχε η αναμέτρηση του Ντάνιελ Εβανς με τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν στο Σινσινάτι.

Μετά την διακοπή λόγω βροχής στο τρίτο σετ και με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Σβάρτσμαν, ο Εβανς του επιτέθηκε φραστικά γιατί θεώρησε πως ο τρόπος που πανηγύρισε νωρίτερα ο αντίπαλός του ήταν ασεβής. Αφού τον πλησίασε, σε έντονο ύφος του έκανε τα παράπονά του, με τον Σβάρτσμαν να απαντά πως δεν είχε πρόθεση να τον προσβάλει, θυμίζοντάς του πως λίγο νωρίτερα και ο ίδιος είχε πανηγυρίσει πολύ έντονα έναν πόντο του.

Η διαμάχη συνεχίστηκε, με τον διαιτητή να προσπαθεί μάταια να στείλει πίσω στον πάγκο του τον Εβανς, ο οποίος στο τέλος του ματς συνέχισε τα παράπονά του στον αντίπαλό του. Ο Σβάρτσμαν πήρε και την πρόκριση τελικά με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-3) και στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον Φράνσις Τιαφό ο οποίος απέκλεισε τον Ουμπέρ με 7-5,7-6.

Σε άλλα ματς του πρώτου γύρου, ο Ματέο Μπερετίνι χρειάστηκε τρία σετ για να αποκλείσει τον Ράμος-Βινόλας (6-7, 6-3, 7-5), όπως και ο Χουρκάζ τον Νταβίντοβιτς-Φόκινα (6-1, 6-7, 6-1).

Πιο εύκολα ο Μονφίς ξεπέρασε το εμπόδιο του Λάζοβιτς (7-6. 6-2).