Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Νίκος Ρόλλας

Σταφυλίδης, Χολέμπας, Βέλλιος και Κολοβός βρήκαν δίχτυα το Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού».

Τέσσερα γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, με το ένα να είναι πιο ομορφότερο από το άλλο... Οι τυχεροί ήταν οι Σταφυλίδης, Χολέμπας, Βέλλιος και Κολοβός, ενώ εξωτερική ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι και η εμφάνιση του Ορέστη Καρνέζη.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Λειψία με 1-0, με το γκολ των γηπεδούχων να μπαίνει από το σημείο ευθύνης του.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Είδε από τον πάγκο την μεγάλη νίκη επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ με 1-0.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός και σκόρερ ενός καταπληκτικού γκολ με το οποίο η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Βέρντερ με 2-1 στην Βρέμη.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης με 2-1.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Μπήκε στο 82ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Άουγκσμπουργκ με 2-1, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουνιόν Βερολίνου, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 4-0.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Μπήκε στο 59ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 4-0 από την Ουνιόν Βερολίνου, χωρίς όμως να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Μπόχουμ.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στην νίκη με 3-1 επί της FSV Φρανκφούρτης.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Χάνσα Ρόστοκ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σαμπντόρια, όπου η Ρόμα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Δεν φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα γκολ που δέχθηκαν οι «τζιαλορόσι».

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος κράτησε το μηδέν στο Σαν Σίρο και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να καταφέρει η ομάδα του να πάρει τη νίκη με 1-0.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μίλαν με 1-0.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 76ο λεπτό της νίκης με 2-1 κόντρα στην Κάλιαρι.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Κάλιαρι, όπου η ομάδα του πήρε τη νίκη με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Μπήκε στο 67ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Μπολόνια, είχε καλή απόδοση, αλλά η Κάλιαρι έχασε 2-1.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολή για το 0-0 με την Βιτσέντζα, εκτός έδρας.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Ναβάρα με 1-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Γιουβε Στάμπια με 1-0.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Μπήκε στο 66ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Γιούβε Στάμπια με 1-0, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν είχε απλά εξαιρετική απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 4-2, αλλά πέτυχε και ένα καταπληκτικό γκολ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας με 2-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Πέτυχε ένα φοβερό γκολ, αλλά η Νότιγχαμ έμεινε στο 2-2 με την Άστον Βίλα, εκτός έδρας.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας νίκη επί της Μαρσέιγ με 3-2.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σταντάρ Λιέγης.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Μπήκε στο 55ο λεπτό της εκτός έδρας ήττα από την Άντερλεχτ με 3-2.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Άντερλεχτ με 3-2.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Κορτράικ, αλλά η Βέστερλο έχασε 4-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 4-1 επί της Βέστερλο.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-1 επί της Βέστερλο.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Βέστερλο με 4-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν, όπου η Μαλίν κέρδισε 2-0, με τον Έλληνα επιθετικό να σκοράρει το τελευταίο γκολ του παιχνιδιού.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γάνδη, στο οποίο η Λόκερεν γνώρισε την ήττα με 3-0.

Κυριάκος Μαζολούχης (Λιρς): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Αντβέρπο με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Άλκμααρ με 2-0.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Βίλεμ με 2-0.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Χέρενφεν με 3-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Ουτρέχτη.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Αρούκα με 2-1.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 82ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Αρούκα με 2-1.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Χαρτς με 3-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Τουν με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Ραπίντ Βιέννης.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σπάρτακ Μγιάβα, όπου η Σλόβαν γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίντερ Ζάπρεσιτς που έληξε 1-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 5-2 επί της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στη νίκη με 3-2 επί της Jacksonville Armada FC.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-1 από την FC Montreal.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Βίσελ Κόμπε, όπου ήταν το τιμώμενο πρόσωπο. Μάλιστα θα μπορούσε να χριστεί και σκόρερ, αλλά το δοκάρι του χάλασε τα... σχέδια.