Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Μήτρογλου, Χολέμπας, Παπάζογλου και Μανιάτης βρήκαν δίχτυα, ενώ από τους «Έλληνες του Εξωτερικού» ξεχώρισε και ο Νίνης με την ασίστ που έβγαλε.

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, με τον Κώστα Μήτρογλου να είναι ασταμάτητος, πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ με την φανέλα της Μπενφίκα. Το παιχνίδι της Σταντάρ Λιέγης με την Κορτράικ είχε δικούς μας σκόρερ, καθώς βρήκαν δίχτυα τόσο ο Θανάσης Παπάζογλου, όσο και ο Γιάννης Μανιάτης, ενώ Σωτήρης Νίνης χρεώθηκε μία ασίστ στο παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν. Τέλος ο Χοσέ Χολέμπας σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Premier League...

ΙΤΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Μπήκε στο 82ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Φιορεντίνα, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους «βιόλα» να γλιτώσουν την ήττα με 2-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Μπήκε στο 80ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Σασουόλο με 1-0.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Νάπολι με 3-0.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-0 επί της Ουντινέζε.

Ορέστης Καρνέζης (Oυντινέζε): Βασικός στην ήττα με 2-0 από την Σαμπντόρια στην Γένοβα, χωρίς να φέρει ευθύνη για τα γκολ που δέχθηκε.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Λιβόρνο με 2-1.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Λιβόρνο.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Λουκέζε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Σάλκε που έληξε 2-2. Στο πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα του φέρει ευθύνη, καθώς δεν προλαβαίνει να κόψει τον Σανέ, ενώ είναι αυτός που κάνει το πέναλτι για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι σε 2-2.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού δεν έδωσε το παρών στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κολωνία, όπου η Λεβερκούζεν αναδείχθηκε νικήτρια με 2-0.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Βέρντερ με 2-1 στην Βρέμη.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Καϊζερσλάουτερν που έληξε 0-0.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Άουε, αλλά αντικαταστάθηκε στο 80ο λεπτό.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής στο 1-1 με τους Ερασιτέχνες της Στουτγάρδης.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Χάνσα Ρόστοκ.

Γιάννης Καρσανίδης (Βίτσμπουργκερ Κίκερς ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με τους Κίκερς Στουτγάρδης, το οποίο η ομάδα του κέρδισε 2-1.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Ούρντινγκεν που έληξε 1-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σίλκσε που έληξε 1-0.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 ματς με την δεύτερη ομάδα της Μόναχο 1860.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 4-0 από την Λεγκανιές...

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Οσασούνα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Έβερτον, πετυχαίνοντας μάλιστα και το μοναδικό γκολ της ομάδας του στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Πρέστον.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στην νίκη με 2-1 επί της Ακαδέμικα, εκτός έδρας, αλλά αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Σκόραρε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι στην εκτός έδρας νίκη της Μπενφίκα επί της Ακαδέμικα με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Είναι τραυματίας εδώ και καιρό, με αποτέλεσμα να μην δώσει το παρών στην εντός έδρας ήττα από την Φεγενορντ με 1-0.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην ήττα με 2-0 από την Αιντχόφεν, εκτός έδρας.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στη νίκη με 3-1 επί της Ρόντα.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 4-2 από την Χέρενφεν.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Ήταν στην αρχική εντεκάδα της Γκενγκ για το παιχνίδι με την Οστάνδη, το οποίο η ομάδα του κέρδισε 4-0, όμως έγινε αλλαγή στο 76'.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν ξεκίνησε βασικός με την Σιντ Τρούιτεν, αλλά μπήκε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ένα λεπτό αργότερα έδωσε την ασίστ για το μοναδικό γκολ της ομάδας του στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι.

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ Τρούιτεν): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Σαρλερουά που έληξε 1-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Άνοιξε το σκορ για την Κορτράικ στο ισόπαλο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Σταντάρ Λιέγης.

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στο παιχνίδι με την Κορτράικ που έληξε 1-1, πετυχαίνοντας μάλιστα και το μοναδικό γκολ της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Μαλίν, όπου η Λόκερεν έχασε 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Αλταχ, στο οποίο η ομάδα του επικράτησε 4-1.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Αλταχ, στο οποίο η Στουρμ κέρδισε 4-1.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στο ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπεργκερ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γιουνγκ Μπόις, όπου η Λουγκάνο γνώρισε την ήττα με 7-0.

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γιουνγκ Μπόις που έληξε 7-0.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Τουν με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπαλικερσίσπορ που έληξε 3-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Βασικός για ακόμη ένα παιχνίδι. Αυτή την φορά κόντρα στην Ρουζόμπεροκ, την οποία η Σλόβαν κέρδισε 3-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Μπήκε στο 79ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Μπνέι Γιεχούντα, όμως το γκολ του Χαζί στέρησε από την ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 από την Χάποελ Τελ Αβίβ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλ Φαϊσαλί, αλλά έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλ Φαϊσαλί.

ΚΙΝΑ
Απόστολος Γιάννου: Ήταν στην αρχική εντεκάδα για το ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνιδι με την Γανμπάν Φουντέ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.