Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Ακόμη έναν τίτλο πρόσθεσε στο παλμαρέ του ο Γιάννης Μανιάτης που αναδείχθηκε Κυπέλλούχος Βελγίου, ενώ ο Χάρης Μαυρίας πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Γερμανία. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Ένα Κύπελλο και ένα γκολ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τον Γιάννη Μανιάτη να αναδεικνύεται νικητής με την Σταντάρ Λιέγης στον τελικό με την Μπριζ και να προσθέτει ακόμη ένα τρόπαιο στην πλούσια συλλογή του. Στα θετικά, η παρουσία του Χάρη Μαυρία, ο οποίος με δικό του γκολ άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για την Φορτούνα Ντίσελντορφ επί της Καϊζερσλάουτερν.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού…

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ίντερ στο «Ολίμπικο» που έληξε 1-1, χωρίς να φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.
Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ίντερ.
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σασουόλο, από όπου η Ουντινέζε έφυγε με τον βασθμ΄της ισοπαλίας (1-1).
Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Φροζινόνε.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Μπήκε στο 65ο λεπτό της εκτός έδρας ήττα από την Νάπολι με 3-1, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.
Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παχνίδι με την Κάρπι, όπου ην Βερόνα γνώρισε την ήττα με 2-1. Στο πρώτο γκολ μάλιστα φέρει μερίδιο ευθύνης, καθώς χάνει τον Ντι Γκάντιο.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας παιχνίδι με την Κιέβο, όπου η Σαμπντόρια γνώρισε την ήττα με 1-0.
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την ήττα της Μπολόνια στν Αταλάντα με 2-0.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Νοβάρα με 2-1.
Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-1 επί της Νοβάρα.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γκατούζο στο εκτός έδρας 0-0 με την Λ'Ακούλα.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, όπου η Μπορούσια κέρδισε με ανατροπή 3-1.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Ντόρτμουντ με 3-1.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ο σοβαρός τραυματισμός του, που θα τον κρατήσει εκτός για το υπόλοιπο της χρονιάς, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Στουτγάρδης με 2-0.

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ): Ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Καϊζερσλάουτερν, άνοιξε το σκορ για τη νίκη με 4-3 στο 1ο λεπτό και έγινε αλλαγή στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την δεύτερη ομάδα της Μάιντς που έληξε 2-2.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μίνστερ με 2-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 85ο λεπτό.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Ήταν στην αρχική εντεκάδα για τη νίκη επί της Ρότλινγκεν με 2-0, όμως αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Σπύρος Φουρλάνος (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με τους Κίκερς Στουτγάρδης.

Γιάννης Καρσανίδης (Βιτζμπουργκερ Κίκερς ): Βασικός στη νίκη με 4-1 επί της Φορτούνα Κολωνίας.
Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπορούσια Χίλντεσεϊμ με 3-1.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Λαγκοστέρα με 3-0.
Νίκος Βέργος (Έλτσε): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο χωρίς γκολ ματς με την Αλμερία.
ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα απ΄την Στόουκ με 2-1.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Χαλ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μποαβίστα, όπου η Μπενφίκα κέρδισε με 1-0.
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν εκτός αποστολής στην νίκη επί της Μποαβίστα με 1-0.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ο τραυματισμός του δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στο ισόπαλο 2-2 με την Άλκμααρ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 75ο λεπτό του εκτός έδρας 2-2 με την Τβέντε.
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δύσκολο βράδυ για τον Έλληνα τερματοφύλακα, καθώς η Βίλεμ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Τσβόλε με 4-1.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ο σοβαρός τραυματισμός του, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στη νίκη με 4-1 επί της Βίλεμ.
ΒΕΛΓΙΟ
Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Κυπελλούχος Βελγίου, καθώς έπαιξε σε όλο τον τελικό με την Μπριζ όπου η Σταντάρ κέρδισε 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Αντμίρα, όπου η Στουρμ γνώρισε την ήττα με 1-0.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Αντμίρα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 1-0 από την Ριντ.
ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Γκρασχόπερ με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.
Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη επί της Γκρασχόπερ με 1-0.

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Δεν βρήκε δίχτυα και η Σιόν έχασε εντός έδρας από την Βασιλεία 1-0.
ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Γκιρεσούνσπορ, όπου η ομάδα του βρέθηκε να χάνει με 3-0, αλλά στα 12 τελευταία λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σπάρτακ Μιγιάβα, όπου η Σλόβαν γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Χάποελ Κφαρ): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Χάποελ Τελ Αβίβ με 3-0.
Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Χάποελ Κφαρ Σαμπα)

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί); Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αλ Κουαντίσιγα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 70'.
Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Αλ Κουαντισίγια.
*Η Καρλσρούη του Δημήτρη Διαμαντάκου παίζει την Δευτέρα.