Λαμποράλ Κούτσα - Ρεάλ Μαδρίτης 80-86 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Παρά τη μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση (16π., 13ρ.), η Ρεάλ νίκησε τη Λαμποράλ με 80-86 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Σέρχιο Γιουλ (πέτυχε 8 σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό).

Στις δύο φετινές αναμετρήσεις τους η Λαμποράλ είχε φύγει πανηγυρίζοντας από το γήπεδο (πρωτάθλημα και Top 16), όμως στην τρίτη, (πρώτη όμως που έκρινε τίτλο), η Ρεάλ νίκησε τους Βάσκους με 80-86.

Ο Σέρχιο Γιουλ τελείωσε άποντος το πρώτο ημίχρονο, αλλά με 14 πόντους στην επανάληψη (σκόραρε τους τελευταίους 8 του ματς) ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν έτοιμοι αγωνιστικά και πνευματικά (17-25, 9') με τους ψηλούς της να σκοράρουν κατά ριπάς (Αγιον 6, Ρέγες 6, Νοτσιόνι 8).

Η παρουσία του Γιάννη Μπουρούση βελτίωσε κάπως την επίθεση των Βάσκων (24-30, 25΄), όμως και πάλι πολύ γρήγορα η Ρεάλ βρήκε δύο σουτ τριών πόντων και έστειλε τη διαφορά ξανά στο +10 (28-38). Σε εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα εκπληκτικό τρίλεπτο των Βάσκων οι οποίοι με 14 αναπάντητους πόντους (συνεχόμενα τρίποντα των Τιλί, Κοζέρ και Άνταμς) προηγήθηκαν με 42-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο και τη διαφορά στο +8 για τη Λαμποράλ, ωστόσο η Ρεάλ κατάφερε σιγά σιγά και... ροκάνισε τη διαφορά και με κάρφωμα του Αουγκούστο Λίμα έγινε το 58-58 (29') και λίγο αργότερα με floater του Ροντρίγκες προσπέρασε με 59-60.

Με καλάθι του Μπουρούση η Λαμποράλ προηγήθηκε με 65-60, όμως οι Μαδριλένοι απάντησαν με σερί 8-0 και προσπέρασαν και πάλι. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι παίκτες της Λαμποράλ έκαναν μαζεμένες βιαστικές επιθετικές επιλογές τις οποίες εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ και προηγήθηκε με 69-75 (36'). Ο Έλληνας σέντερ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με 2/2 τρίποντα ισοφάρισε στους 75 πόντους.

Ο Σέρχιο Γιουλ με lay up έκανε το 78-80, ο Ντάριους Άνταμς αστόχησε σε τρίποντο και ο 29χρονος γκαρντ της Ρεάλ επανέλαβε την προηγούμενη φάση του (lay up) για το 78-82 (50'' για τη λήξη). Οι Βάσκοι μείωσαν με 2/2 βολές του Φαμπιέν Κοζέρ όμως πάλι ο Γιουλ (με σουτ αυτή τη φορά) έκανε το 80-84 και με δύο δικές του βολές (80-86) «σφράγισε» την πρόκριση της Ρεάλ στον τελικό.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ

Ο Γιάννης Μπουρούσης σε 29:40 είχε 16 πόντους (10 στην τελευταία περίοδο) με 5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-40, 61-60, 80-86