Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Δύο γκολ και μία ασίστ, ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα...

Μάλαγα - Μπέτις με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και αμέτρητα ειδικά στοιχήματα! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Το γκολ του Νίκου Καρέλη, το οποίο ήταν το πρώτο μετά τον σοβαρό του τραυματισμό, ξεχώρισε αυτή την εβδομάδα από τους Έλληνες του εξωτερικού. Από εκεί και πέρα, ο Γιώργος Σαρρής βρήκε δίχτυα στην Σκωτία, ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης συνέχισε να μοιράζει γκολ στους συμπαίκτες του στην Σαουδική Αραβία.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χάντερσφιλντ με 4-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 82'.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Χάντερσφιλντ με 4-1.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Μίλγουολ με 2-1.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ήταν στο αρχικό σχήμα της εκτός έδρας ήττας με 2-1 από την Μπρίστολ, αλλά έγινε αλλαγή στο 63.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Και στην εκτός έδρας ήττα από την Μπρίστολ με 2-1 ήταν εκτός αποστολής.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 0-0 με την Μπάρνσλεϊ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χόφενχαϊμ.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Έπαιξε ως αριστερό μπακ, σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με το Ανόβερο, το οποίο έληξε ισόπαλο 4-4.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Γκλάντμπαχ, όμως είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, ενώ τόσο το δεύτερο, όσο και το τρίτο, οι φάσεις ξεκίνησαν από δικά του λάθη.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο το εντυπωσιακό 3-3 με την Φράιμπουργκ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 3-3 με την Φράιμπουργκ.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπάγερν Μονάχου.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Δεν ήταν στην αποστλή για την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μάγκντεσμπουργκ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην αγχωτική νίκη με 1-0 επί της Κάλιαρι στις καθυστερήσεις.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους με 3-0.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπενεβέντο.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Βίρτους Εντέλα.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ της ομάδας στην εκτός έδρας ισοπαλία, στην έδρα της Σαρλερουά, με 1-1.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Γκενκ, το οποίο έληξε 1-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Μπήκε στο 64΄του αγώνα με την Κορτράικ,αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-0.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός σε όλο το ματς με την Εουπεν εκτός έδρας, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Μπήκε στο 63ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Εουπεν.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ισοπαλίας (0-0) στην έδρα της Έουπεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Σερκλ Μπριζ με 3-2.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Σίβασπορ, το οποίο έληξε 1-1.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σίβασπορ.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 2-1 επί της Γκιρεσούνσπορ.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Για δεύτερη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Γκιρεσούνσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ερζουρούσπορ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 4-0 από την Ρίζεσπορ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 5-1 επί της Τοντέλα.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία, 1-1, με την Ντεσπορτίβο Τσάβες.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 59ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Λιόν με 2-0, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Συνεχίζει να μένει εκτός αποστολής, καθώς ούτε στην εντός έδρας ήττα από την Μονακό με 4-0 συμπεριλήφθηκε στους εκλεκτούς του Ζουλιέν Σαμπλέ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Το παιχνίδι με την Αζαξιό αναβλήθηκε.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Το παιχνίδι με την Ρεάλ Μαδρίτης αναβλήθηκε.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λόρκα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Άλκμααρ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Άγιαξ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη στην έδρα της Βίλεμ με 3-2.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Τσβόλε, αλλά έγινε αλλαγή 87'.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός στη νίκη επί της Ρος Κάουντι με 3-2, αλλά αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις λόγω ενός χτυπήματος στον Φαν Ντερ Βεγκ.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Πέτυχε το 2ο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 3-2 επί της Ρος Κάουντ.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μπνέι Γιεχούντα.

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Ασντόντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Αούστρια Βιέννης, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Δεν ήταν στην αποστολή για την επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 5-0 επί της Σεντ Πόλτεν.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Ίντερ Ζάπρεσιτς, καθώς απουσίαζε λόγω καρτών.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Μπήκε στο 76ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Ρούντες, εντός έδρας.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Αλ Ιτιφάκ, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του και έγινε αλλαγή στο 76'.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 2-1 επί της Αλ Χιλάλ.

ΙΝΔΙΑ
Μάρκος Σιφναίος (Καρέλα Μπλάστερς): Βασικός στην εντός έδρας νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Νόρθιστ Γιουνάιτεντ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος
(Brisbane Roar): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μέλμπουρν Βίκτορι, καθώς έπρεπε να εκτίει την ποινή της τιμωρίας του.

Η Μπόχουμ του Διαμαντάκου, η Λανς του Τασουλή και η Διναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά, παίζουν την Δευτέρα