Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Συνολικά 6 γκολ και 2 ασίστ έγραψαν στο ενεργητικό τους οι Έλληνες του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα.

Μπέρνλι – Νιούκαστλ με επιστροφή στοιχήματος*, αν καταλογιστεί κόκκινη κάρτα. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Μόνο ως θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους «Έλληνες του Εξωτερικού», καθώς το αποτέλεσμα έγραψε 6 γκολ από τους Σκόνδρα, Παπαγιανόπουλο, Φετφατζίδη, Αβραάμ, Βασιλόγιαννη και Σταυροθανασόπουλο, αλλά 2 ασίστ από τον Παπαδόπουλο και τον Γιαννιώτα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Στόουκ με 1-0.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Στόουκ με 1-0, εντός έδρας.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη επί της Ρέντινγκ με 2-0.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 70ο λεπτό της εκτός έδρας παιχνιδιού με την Χαλ, το οποίο η ομάδα του κέρδισε με 3-2.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Και στην εκτός έδρας νίκη επί της Χαλ με 3-2 ήταν εκτός αποστολής.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Ήταν στην αποστολή της εκτός έδρας νίκης επί της Πρέστον με 3-2, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Και αυτός, αλλά και η Ντόρτμουντ γενικότερα δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα κόντρα στο Ανόβερο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την εκτός έδρας ήττα με 4-2.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Κολωνίας με 2-1, αλλά έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Χέρτα με 2-1, δίνοντας την ασίστ για το μοναδικό γκολ της ομάδας του.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης με 3-0.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 3-0 στην έδρα της Βέρντερ.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φράιμπουργκ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σπορτφρεούντ Λότε.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη νίκη με 1-0 επί της Μπολόνια, εντός έδρας.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Είναι τραυματίας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Μπολόνια στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ρόμα.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Τζένοα με 1-0.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Έμπολι.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έκανε την πρώτη του συμμετοχή μετά από 10 μήνες, μπαίνοντας στο 70ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Κορτράικ. Είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Γάνδη, το οποίο η Σαρλερουά κέρδισε με 2-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε μόλις 10' στο Μπριζ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 4-1, καθώς τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 4-1 στην έδρα της Μπριζ.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα από την Μπριζ με 4-1. Παρά την βαριά ο Έλληνας .αμυντικός δέχτηκε τα «μπράβο» από τον προπονητή του.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Λιρς με 1-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα από την Μπεσίκτας με 2-1.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Μπεσίκτας με 2-1, εντός έδρας.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γκαζιάντερσπορ.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γκαζιάντερσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 από την Γκαζιανπέπ Μπουγιουκσεχίρ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ της νίκης με 1-0 επί της Μανίσασπορ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Φιρένσε, εντός έδρας.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε στο 88ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Ξεκίνησε βασικός στην νίκη στην έδρα της Λιλ με 1-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 53' χωρίς να βρει δίχτυα.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Τουλούζ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βαλενσιέν.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Σεβίλλη, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1 στο Σάντσεθ Πιθχουάν.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Μπήκε στο 80' και στο 88' έδωσε την ασίστ για το γκολ της ισοφάρισης (2-2) κόντρα στην Ρέους Ντεπορτιού.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βίλεμ.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με τον Άγιαξ, στο οποίο η Βίλεμ έχασε με 3-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντεν Χάαγκ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 στην έδρα της Χέρενφεν.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Με δικό του γκολ άνοιξε ο δρόμος προς την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Νταντί.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Νταντί με 3-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 1-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα, στο οποίο η Μακάμπι γνώρισε την ήττα με 1-0, με το αποτέλεσμα αυτό να δρομολογεί εξελίξεις στην ομάδα.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπεργκερ, το οποίο η Στουρμ κέρδισε με 2-0.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 88ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Αντμίρα, εντός έδρας.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 με την Κοπρίβνιτσου.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 3-1.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Οπάβα με 5-1.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Έλφσποργκ.

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου γκολ στη νίκη με 4-2 επί της Σάντβικενς.

Μανώλης Νικολακάκης (Ακρόπολις): Βασικός στη νίκη με 4-2 επί της Σάντβικενς.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα: Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Χόρσενς, αλλά έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την SJK, όπου η ομάδα του γνώρισε την βαριά ήττα με 5-0.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Σένιτσα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Βασικός, χωρίς όμως να βρει δίχτυα στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χάλαντας.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ κόντρα στην Ακαδημία Πούσκας.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Με δικό του γκολ έγινε το πρώτο βήμα για την εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Φαϊσαλί.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Αλ Ιτιφάκ.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Βασίλης Κωνσταντινίδης (Βεντφόρετ Κοφού): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-2 από την Βίσελ Κόμπε, εντός έδρας.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Βασικός στο εκτός έδρας 3-3 με την Wellington Phoenix όπου η ομάδα του βρέθηκε να χάνει με 3-0, πετυχαίνοντας μάλιστα και γκολ.

*Η Μακάμπι Πετάχ Τίκβα του Νίνη, η Αλ Χιλάλ Ομντουρμάν του Μελίσση, η Μπόχουμ των Διαμαντάκου και Παυλίδη, η Διναμό Βοκουρεστίου του Κατσικά, Η και η Όλεσουντ του Παπάζογλου παίζουν σήμερα...