Γεωργία - Λετονία 73-69

Η εθνική Γεωργίας νίκησε τους Λετονούς με 73-69. Άδεια ο Γιάνις Στρέλνιεκς που γίνεται πατέρας τις επόμενες ώρες.

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου επικράτησε της Λετονίας με 73-69 στο εναρκτήριο παιχνίδι του τουρνουά που διοργανώνει η Λιθουανία στην Κλαϊπέντα.

Παρά την απουσία του Ζάζα Πατσούλια, οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού ανταποκρίθηκαν σπουδαία στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να επικρατήσουν αν και στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να χάνουν και με 12 πόντους διαφορά.

Οι μεγαλύτεροι αγώνες στην Sportingbet. Παίξε νόμιμα με πριμ 5%* στο Μονακό – Τουλούζ (21+).* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις.

Στο τέλος πάντως το σκορ ήταν κοντά κι έτσι οι ομάδες δούλεψαν σε συνθήκες... Eurobasket 2017.

Πρωταγωνιστές ήταν οι Γκιόργκι Σερμαντίνι (20π., 13ρ.) και Τόρνικε Σενγκέλια (14π., 6ρ.). Αρκετά καλός ήταν ο Μάνουτσαρ Μαροϊσβίλι (7π., 6ρ., 6ασ.) ενώ δε βοήθησε ο Μάικλ Ντίξον της ΑΕΚ (5π., 2ρ., 4ασ., 3λ.).

Η Λετονία παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού ο οποίος από μέρα σε μέρα γίνεται πατέρας κι έχει πάρει ειδική άδεια ενώ δεν έχει ταξιδέψει κι ο Ντάβις Μπέρτανς της Αρμάνι.

Ο Ντάιρις Μπέρτανς ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους (3/5δ., 3/8τρ., 8/12β.), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-39, 55-52, 73-69