Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

O Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν ο μοναδικός σκόρερ από τους Έλληνες του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, αλλά η γκολάρα του πιάνει για... δέκα.

Μόλις ένα γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, αλλά τι γκολ... Αυτό που πέτυχε το Σάββατο ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στη νίκη επί της Άιντραχτ, πιάνει για δέκα.

Μίντλεσμπρο - Αρσεναλ με επιστροφή, αν καταλογιστεί κόκκινη κάρτα (21+).

Δείτε αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Δεν έπαιξε απλά βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Άιντραχτ, αλλά πέτυχε και ένα καταπληκτικό γκολ, με το οποίο έγινε το 2-1. Ίσως το πιο εντυπωσιακό της καριέρας του.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Βέρντερ Βρέμης με 2-1.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Κολωνίας.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για τη νίκη με 2-1 επί της Κολωνίας, εντός έδρας.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 1-0 από την Χέιντενχάιμ, στην Καρλσρούη.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Χέιντενχάιμ.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 από την Ζενκτ Πάουλι στο Αμβούργο.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Γκρόιτερ Φιρτ, εντός έδρας.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Μπήκε στο 73ο λεπτό της επιβλητικής νίκης με 4-0 επί της Πάντερμπορν.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο του 1-1 με την Αταλάντα στο «Ολίμπικο», αντιμετωπίζοντας μεγάλα προβλήματα από τους φιλοξενούμενους.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην έδρα της Νάπολι, στην επανάληψη τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά χάρη στην αδράνεια της αμυντικής του γραμμής, με αποτέλεσμα η Ουντινέζε να γνωρίσει την ήττα με 3-0.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός και με καλή απόδοση στο ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Παλέρμο.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 0-0 με την Παλέρμο.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός και με καλή απόδοση στην επιβλητική νίκη με 4-0 επί της Κιέβο.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ταράντο Σπορ.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Σουόνσι.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Εσπανιόλ με 1-0, έχοντας μερίδιο ευθύνης στο γκολ, καθώς δεν μπόρεσε να κόψει την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Θέλτα με 3-0.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Μαγιόρκα.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Μπήκε στο 56ο λεπτό του παιχνιδιού με την Λογρονιές, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 4-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Νανσί στο «Allianz Riviera».

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Κορτράικ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Γκενκ, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Γκενκ με 3-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Είναι τραυματίας και δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Μπέβερεν με 2-1.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Μπέβερεν με 2-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 3-3 με την Έουπεν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί των Γκο Εχέντ Ίγκλς.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Χρόνινγκεν με 5-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χέρακλες.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα στη νίκη με 3-0 επί της Μαρίτιμο.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Μαρίτιμο.

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρούκα, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Νταντί με 2-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Νταντί, το οποίο η Χάμιλτον κέρδισε με 2-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Κιλμάρνοκ, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 0-0 ματς με την Κιλμάρνοκ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ, εντός έδρας παιχνίδι με την Πόλι Τιμισοάρα.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Ριντ, αλλά αποβλήθηκε στο 83' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Τσιμπάλια.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Ποτουρίδης (Μιεντ Λιέγκνιτσα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Κατοβίτσε με 2-0.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό του εντός έδρας 0-0 με την Ίσκρα.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Μοντάνα.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Στο 6-2 επί της Ροβανιέμι την Τετάρτη, ήταν εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Χόρσενς με 1-0, εντός έδρας.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χόρσενς με 1-0.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-1 από την Μόντρεαλ Ίμπακτ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλ Χιλάλ που έληξε 0-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 90ο λεπτό.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε στις καθυστερήσεις του εκτός έδρας 0-0 με την Αλ Χιλάλ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρίσμπειν Ρόαρ): Βασικός στο όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Γουέλινγκτον Φίνιξ που έληξε 4-3 υπέρ της ομάδας του.

*Η Μπάρι του Βαγγέλη Μόρα, η Μίντλεσμπρο του Ντίμι Κωνσταντόπουλου, η Νότιγχαμ Φόρεστ του Απόστολου Βέλλιου, η Φούλαμ του Θανάση Πέτσου, η Σαρλερουά του Στέργου Μαρίνου και η Κόπερ του Φάνη Τσανδάρη παίζουν σήμερα.