Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 36η θέση ο Παπαμιχαήλ (vid)

Στην 36η θέση των 50 χιλιομέτρων βάδην τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στο πρώτο σημερινό αγώνισμα με ελληνικό ενδιαφέρον.

Τα 50 χιλιόμετρα βάδην είναι ένα από τα πιο επίπονα αθλήματα, καθώς και φέτος στον τελικό αγωνίστηκαν 59 αθλητές και κατάφεραν να τερματίσουν οι 47. Ανάμεσα σε όσους κατάφεραν να φτάσουν ως το τέλος ήταν και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 36η θέση με 4:12:49.

Πρώτος ήταν ο Ντέιβιντ Τόμαλα από την Πολωνία που κατέκτησε την πρωτιά στα 50 χιλιόμετρα βάδην με χρόνο 3:50:08. Στη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Γερμανό, Τζόναθαν Χίλμπερτ με 3:50:44 και το χάλκινο πήγε στον Καναδό, Έβαν Ντάνφι που με χρόνο 3:50:59 κέρδισε στο νήμα την Ισπανό Τουρ σε μια συγκλονιστική εξέλιξη για το χάλκινο μετάλλιο!