Α1 πόλο γυναικών: Το γύρισε το Περιστέρι κόντρα στην ΑΕΚ και πήρε σημαντικό τρίποντο

Κώστας Ευθυμιάδης
H ομάδα πόλο του Περιστερίου στις γυναίκες χειροκροτεί

Αν και έχανε 4-1, το Περιστέρι επικράτησε της ΑΕΚ με 9-7 στο μοναδικό ματς της ημέρας στην Α1 πόλο γυναικών.

Με καταπληκτική δεύτερη περίοδο ο ΓΣ Περιστερίου νίκησε 9-7 της ΑΕΚ στην έδρα του και ξέφυγε 4 βαθμούς από την αντίπαλο του στη βαθμολογία της Α’ Εθνικής μετά τη συνάντηση για τη 10η αγωνιστική.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 4-1 στη πρώτη περίοδο και μετά σίγησε. Αντίθετα η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε να…πυροβολεί, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε 9-4, με εξαιρετικό σερί 8-0. Με δικό της «μίνι» σερί 3-0 η ΑΕΚ μείωσε 9-7 αλλά στο τελευταίο οκτάλεπτο καμία από τις αντιπάλους δεν σκόραρε.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΕΚ 9-7

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-0, 1-3, 0-0

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μάμογλου 1, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου 1, Κόλλια 2, Πετάση, Μπερίκου 2, Πέττα, Λασκαρίδου 1, Κάσσαρη 1, Γκότζια 1, Μαρία Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι.

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Λάζαρη, Κολιτσοπούλου 1, Κωνσταντοπούλου, Γεωργίου, Πάουλι, Καλαϊτζή 2, Γκίλλα 1, Λογοθέτη 1, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου, Λυκοθανάση 1, Γαλιατσάτου 1, Πουλοπούλου, Μαργαρίτη, Χέλμη.

Διαιτητές: Κυράνης, Μάρκοβιτς