AEK - ΝΕΠ 7-5: Η πρόκριση θα παιχθεί στην Πάτρα

Η ΑΕΚ πήρε διαφορά δύο γκολ από τη ΝΕ Πατρών, αλλά η πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου θα κριθεί στην αχαϊκή πόλη.

Δύσκολα έβαλε η ΝΕ Πατρών στην ΑΕΚ στο κολυμβητήριο Ηλιούπολης, αλλά τελικά η Ένωση νίκησε 7-5 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του αγώνα ρεβάνς, στις 28 Φεβρουαρίου, για την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο πόλο γυναικών (22-23 Μαρτίου).

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 2-0, η ΑΕΚ ισοφάρισε 2-2 και το ημίχρονο έκλεισε στο 3-3. Στην επανάληψη, η «κιτρινόμαυρη» ομάδα πήρε κεφάλι με 5-3 και 6-4, η ΝΕΠ μείωσε 6-5, αλλά η Κυριακή Στρατηδάκη έγραψε το τελικό 7-5.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 3-2, 1-0

ΑΕΚ (Κική Λιόση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 3, Κασσάρη, Λούδη, Γαβαλά, Μαστροκάλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 1, Κώτσια 1, Τσιμάρα Ευδ.1, Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς, Τσιμάρα Ευφ.1, Βαμβακάρη.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Κοντάκου, Πετάση, Κουρέτα 2, Σαπκίνα, Λυκοθανάση, Ζοφώλη, Κεπενού, Ντάσιου 3, Νιαρχάκου, Γκέκα.