Κερδισμένη η... Ανζί (vids)

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ έληξε 1-1 και βρήκε κερδισμένη την... Ανζί, η οποία επιβλήθηκε 2-1 στις καθυστερήσεις της Αμκάρ, με τον Καρέλη να είναι βασικός για πρώτη φορά. «Κόλλησε» η Ρούμπιν στο 0-0 με τη Βόλγκα.

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής διεξήχθη στην Αγία Πετρούπολη, όπου η Ζενίτ υποδέχθηκε χωρίς κόσμο, καθότι τιμωρημένη, την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ στο «Πετρόβσκι». Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, ειδικά στο πρώτο μέρος, με τις ομάδες να παίζουν σε χαμηλό τέμπο και να έχουν το νου τους κυρίως στην άμυνα. Οι φάσεις ήταν λίγες και οι περισσότερες προήλθαν από μακρινά σουτ, όμως στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, με τους παίκτες του Σπαλέτι να μπαίνουν πιο δυνατά και να παίρνουν το προβάδισμα στο 56', όταν ο Γιανμπάεβ έπαιξε εξαιρετικά το 1-2 με τον Φαϊζούλιν και νίκησε τον Ακινφέεβ για το 1-0.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να κυριαρχούν, όμως να μην μπορούν με τίποτα να φτάσουν σε δεύτερο γκολ και να τελειώσουν το παιχνίδι. Κερζακόβ σε δύο περιπτώσεις, Ντάνι και Φαϊζούλιν δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τους Μοσχοβίτες να έχουν πρόβλημα στην ανάπτυξη και τον Μουσά να είναι ο μοναδικός που απειλούσε. Τελικά, η Ζενίτ «τιμωρήθηκε» για τις ευκαιρίες, καθώς στο 83' ο Χούμποτσαν ανέτρεψε τον Τζαγκόεβ εντός περιοχής, Γιγκόροβ έδωσε το πέναλτι και ο Ελμ στο 85' έφερε το παιχνίδι στα ίσα από την άσπρη βούλα. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων μέχρι το τέλος δεν έφεραν τη νίκη, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει αυτό που θέλει, να μένει στο +6 από την 3η Ζενίτ και να βρίσκεται στο +3 από τη 2η Ανζί, με το ταξίδι στην Μαχατσκάλα να έρχεται την επόμενη εβδομάδα.

Βασικός ο Καρέλης, στο τέλος η Ανζί
Το παιχνίδι της Αμκάρ με την Ανζί ήταν να διεξαχθεί χθες (Κυριακή 25/11), όμως το χιόνι στο Περμ ανάγκασε τη λίγκα να το μεταθέσει κατά 24 ώρες. Παρά το ψιλό χιόνι που έπεφτε, ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε καλύτερη κατάσταση και για τους γηπεδούχους ξεκίνησε για πρώτη στην 11άδα ο Νίκος Καρέλης. Ο Έλληνας επιθετικός έτρεξε, πίεσε, είχε καλή παρουσία, όμως αυτό δεν έφτανε στην Ακμάρ για να πάρει αποτέλεσμα, παρότι το άξιζε, καθώς ο Σατόβ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη 2-1 στην Ανζί. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και έφτασαν στο γκολ στο 26', όταν μετά από κόρνερ του Νίχολτ ο Σιμιόνοβ με κεφαλιά νίκησε τον Γκαμπούλοβ για το 1-0. Λίγο αργότερα ο Καρέλης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ολλανδό, όμως το σουτ του στην κίνηση πέρασε λίγο άουτ. Οι Νταγκεστανοί είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη, ο Μπουσουφά ήταν καλά κλεισμένος, όμως κατάφεραν γρήγορα να φτάσουν στην ισοφάριση με ψύχραιμο πλασέ του Αχμέντοβ στο 28'. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειξαν κουρασμένοι, οι αλλαγές του Χίντινκ βοήθησαν τους φιλοξενούμενους, που αφού έχασαν ευκαιρίες με Τραορέ (σε δύο περιπτώσεις) και Ζιρκόβ, έφτασαν στη νίκη με γκολ του Σατόβ στο 1' των καθυστερήσεων.

«Κόλλησε» με Βόλγκα η Ρούμπιν
Η Ρούμπιν υποδέχθηκε την Βόλγκα στο Καζάν και είχε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην κορυφή. Οι παίκτες του Μπερντίγιεβ, όμως, μπορεί να είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνά τους και τελικά να μένουν χωρίς καν την κλασική ευκαιρία. Ροντόν και Καραντενίζ είχαν τις καλύτερες στιγμές, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Βόλγκα, που τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σαπόγκοβ στο 88', να παίρνει έναν υπερπολύτιμο βαθμό.