Final-4 ανδρών: Τελικός «δικεφάλων», ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 34-26 τον Φίλιππο Βέροιας

Ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον αυριανό τελικό (16:00, ΕΤ3) του κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ ανδρών, μετά την νίκη του επί του Φίλιππου Βέροιας με 34-26.

Οι δύο ομάδες που φάνταζαν ως τα φαβορί για να βρεθούν αντιμέτωπες στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ, επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά.

Μετά την ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο στον τελικό του Final-4 που διεξάγεται στη Κοζάνη, κερδίζοντας τον Φίλιππο Βέροιας με 34-26 και έτσι μετά το 2015 στην Πυλαία, οι δύο «δικέφαλοι» θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωποι για τον τίτλο.

Το ματς ήταν «καρμπόν» με τον πρώτο ημιτελικό. Ο Φίλιππος Βέροιας βρισκόταν κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας, που έφτασε στο +4 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (16-12). Μετά το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη όπου η ομάδα της Βέροιας μείωσε στο γκολ (18-17), οι παίκτες του «δικεφάλου» του βορρά λύθηκαν επιθετικά και σε αυτό βοήθησαν και 2λεπτες αποβολές που χρεώθηκαν οι παίκτες της Βέροιας. Οι Θεσσαλονικείς σε δέκα λεπτά έκαναν ένα επί μέρους σκορ 8-0 και με το σκορ στο 26-17, το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία.

Αυτός θα είναι ο πέμπτος τελικός για τον ΠΑΟΚ που μετρά τρεις κατακτήσεις (2012, 2015, 2017), όσες και η ΑΕΚ (2009, 2013, 2014).

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 9-7, 11-8, 14-10, 16-12 (ημχ), 17-15, 19-17, 24-19, 28-19,31-24, 34-26.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 1, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Στογιάνοβιτς 7, Σεϊρεκίδης 7, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 3, Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης 1, Κυριακίδης, Παπαγιώτας.

Φίλιππος Βέροιας (Τούτσης): Παπαγιάννης, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Τριανταφυλλίδης 8, Μούγιτς 2, Κ. Φιλόσογλου, Σόφρανατς 1, Τσαμήτρος , Β. Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 2, Πετρομελίδης.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 7-4. Πέναλτι: 2/2 – 5/6