Έκαμψε την αντίσταση και της Δράμας ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 35-30 του Χιλιώτης Γ.Σ. Δράμας 86 και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ των ανδρών.
Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 35-30 απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα της Δράμας και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Δράμας κατάφερε να κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμη και με 4 τέρματα. Στο 20ο λεπτό του αγώνα όμως ο Ευγένιος Τουνγκελίδης, που είχε πετύχει μέχρι εκείνη την στιγμή 5 τέρματα, αποχώρησε από το γήπεδο με ζαλάδες. Έτσι ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και κατάφερε να ισοφαρίση στην λήξη του πρώτου μέρους.
Στο 2ο μέρος και στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Πλέον στρέφει την προσοχή του στα πλέι-οφ εκεί που θα κριθεί το πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 86 θα λάβει μέρος στην διαδικασία των πλέι-άουτ μαζί με Καματερό και Φοίβο Συκεών.
ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 – ΠΑΟΚ 30-35
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-4, 11-8, 13-10, 14-12, 16-16 (ημχ.) 19-19, 22-22, 25-24, 27-28, 28-31, 30-35
ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παπάζογλου, Κοτζαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης 4, Τουνγκελίδης 5, Αντάμοβιτς 11, Θωμίδης 1, Τσιτσίγκος 2, Κουρουτσίδης 1, Κοβογλανίδης 2, Βουλγαράκης, Δεμερτσίδης, Σίνα, Ανουτσιάς.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 4, Παλάσκας 9, Κοκώνης 6, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης 1, Κέζιτς, Κυπραίος 4, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 2, Τσίλης 5, Νικολαΐδης 1, Κοτανίδης, Πέγιοβιτς 1.
Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 2/2-6/6