Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών - Πανόραμα 23-23

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και Πανόραμα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τελικά από έναν βαθμό (23-23), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 γυναικών.

Στη δεύτερη – συνεχόμενη – εντός έδρας ισοπαλία 18-18, υποχρεώθηκε ο Μέγας Αλέξανδρος, μετά το 18-18 με τον Άρη Θεσσαλονίκης πριν από μια εβδομάδα.

Το ματς ήταν αμφίρροπο τα πρώτα δέκα λεπτά, με τον Μέγα Αλέξανδρο να προηγείται στο ημίχρονο 12-8.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την πρωτοπορία, έως και το 55' 23-20. Το Πανόραμα εκδήλωσε διαρκή αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 23-23.

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι η Καραβέλη 64 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ λίγο νωρίτερα οι γηπεδούχες είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 24-22 και να… κλειδώσουν την νίκη, όταν η Ντιμτσούδη εκτέλεσε πέναλτι το οποίο σταμάτησε η Μπελμέζοβα!

Η ομάδα του Αλέξανδρου Ταρινίδη είχε την τελευταία επίθεση, αλλά τελικά δεν την αξιοποίησε και έτσι αρκέστηκε στην ισοπαλία.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-5, 7-6, 11-6, 12-8 (ημχ.), 14-10, 17-14, 18-16, 20-18, 23-20, 23-23

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Παρασκευαϊδου, Χ. Τροχίδου 5, Πλιόγκα, Πυριτίδου, Ντιμτσούδη 7, Ξυρίδου 1, Τρελοπούλου, Αναστασίου 3, Παύλου 1, Λαζαρίδου 2, Ε. Τροχίδου, Παπαδοπούλου, Χατζησαβίδου Ζιάκα 4

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Μπελμέζοβα, Σπανού, Αναστασιάδου, Καραβέλη 7, Ιωαννίδου 2, Αμανατίδου 8, Αργυροπούλου, Μεντεσίδου 3, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 2, Μαναβή, Χριστοδουλίδου, Κουλούρη, Παπαδοπούλου, Λιόντα, Λαζαρίδου

Διαιτητές: Χρηστίδη-Στεφανίδης, Δίλεπτα: 7-7, Πέναλτι: 4/7-2/3