Αγγιξε το παγκόσμιο ρεκόρ ο Μπεκέλε στο Βερολίνο! (vid)

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Κενενίσα Μπεκέλε ολοκλήρωσε τον Μαραθώνιο του Βερολίνου σε 2:03.03, το δεύτερο ταχύτερο χρόνο στην ιστορία των μαραθωνίων .

Ο Αιθίοπας μαραθωνοδρόμος έμεινε μόλις 6 δευτερόλεπτα μακριά από το παγκόσμιο ρεκόρ του Ντένις Κιμέτο, ο οποίος το 2014 είχε τερματίσει πρώτος στο Βερολίνο με 2:02.57.

Δεύτερος τερμάτισε ο Kενυάτης πρώην κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ Γουίλσον Κίπσανγκ με 2:03.13 και τρίτος ο συμπατριώτης του Έβανς Τσεμπέτ με 2:05.31.

Στις γυναίκες το βάθρο μονοπώλησε η Αιθιοπία με την Αμπέρου Κεμπέντε να κατακτά την τρίτη της νίκη στο Βερολίνο, τερματίζοντας σε 2:20.45. Ακολούθησε η Μπιρχάνε Ντιμπάμπα επίσης από την Αιθιοπία με 2:23.58 και τρίτη η Ρούτι Άγκα με 2:24.41.

Σε ότι αφορά στις ελληνικές συμμετοχές ο Κώστας Ρήγας τερμάτισε σε 2:37:00, καταλαμβάνοντας την 45η θέση στην κατηγορία άνω των 35 και την 190η στη γενική κατάταξη. Δεύτερος Έλληνας ήταν ο Κώστας Αντωνόπουλος με 2:37:02 καταλαμβάνοντας την 191η θέση.
Στις γυναίκες η Μαρίνα Αχλάτη, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία των άνω των 40 και ολοκλήρωσε σε 3:09:05 και ήταν 20η στην κατηγορία της και 110η στο σύνολο.