«Aσημένιος» ο Κοκκαλάνης, «χάλκινος» ο Τσορτανίδης

Ένας ακόμη θρίαμβος για την ελληνική ιστιοπλοΐα, με τον Βύρωνα Κοκκαλάνη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κλάσης RSX και τον Λεωνίδα Τσορτανίδη το χάλκινο στην κατηγορία U17.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, που πλέον έχει προπονητή τον Νίκο Κακλαμανάκη, έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και μετά από 8 κούρσες, στις οποίες είχε μία πρώτη θέση και μία δεύτερη, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 91,50 βαθμούς ποινής σε σύνολο 108 σκαφών.
Πρώτος ήταν ο Γάλλος Λ. Γκιαρντ με 64,50β. και τρίτος ο Ιταλός Μ. Καμπόνι με 114, 50 βαθμούς.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

ΧΑΛΚΙΝΟΣ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΣΟΡΤΑΝΙΔΗΣ
Άλλος ένας πολύ καλός νεαρός αθλητής μας μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο. Πρόκειται για τον Λεωνίδα Τσορτανίδη, ο οποίος στην κατηγορία U17 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 85 βαθμούς σε σύνολο 20 σκαφών.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 που έγινε στο Μονακό οι Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής τερμάτισαν 5οι και οι Βασίλης Παπουτσόγλου – Ιωάννης Ορφανός 7οι.
Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα ΦΙΝΝ ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την 8η θέση.