Ήττα για την Ενεμπόν του Κρεάνγκα

Μετά το νικηφόρο παιχνίδι της Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη, την Πέμπτη, χτες βράδυ γνώρισε την ήττα η Ενεμπόν του Καλλίνικου Κρεάνγκα, στο γκρουπ C του Champions League.

Έδωσε μεγάλο ντέρμπι με την πρωτοπόρο και αήττητη Σααρμπρίκεν, είχε την ευκαιρία να πάρει μεγάλη νίκη και να φτάσει μία ανάσα από την πρόκριση στα προημιτελικά, αλλά κάμφθηκε με 3-1. Είναι χαρακτηριστικό ότι και τα τέσσερα επί μέρους ματς κρίθηκαν στα πέντε σετ!!!

Ο πολύπειρος πρωταθλητής μας έχασε 3-2 από τον Πορτογάλο Τιάγκο Απολόνια, που τον περασμένο μήνα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό ανδρών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ισοφάρισε από 0-2 πίσω, προηγήθηκε 7-3 στο «κόντρα» σετ, αργότερα είχε ματς μπολ με 10-9, αλλά κάμφθηκε στην παράταση.

Ο Κρεάνγκα βρίσκεται σήμερα στο νούμερο 69 της ευρωπαϊκής κατάταξης, ο Απολόνια φιγουράρει στο 9, συνεπώς υπάρχει ενθαρρυντικό στοιχείο για τον Έλληνα αθλητή και είναι τα νέα σημάδια, που αφήνει ότι παραμένει απόλυτα ανταγωνιστικός κόντρα σε τοπ αθλητές της ηπείρου.

Η άλλοτε πρωταθλήτρια Γαλλίας είχε ολοκληρώσει τέτοια ανατροπή με τον Άγγλο Πίτσφορντ στο εναρκτήριο παιχνίδι, αλλά λύγισε στις λεπτομέρειες από την πολύ δυνατή τριάδα της γερμανικής ομάδας στα επόμενα ματς.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ενεμπόν-Σααρμπρίκεν 1-3:
Λίαμ Πίτσφορντ-Μπόγιαν Τόκιτς 3-2 (6-11, 3-11, 13-11, 11-3, 11-8)
Καλλίνικος Κρεάνγκα-Τιάγκο Απολόνια 2-3 (10-12, 9-11, 11-9, 11-7, 10-12)
Κουεντέν Ρομπινό-Πάτρικ Μπάουμ 2-3 (11-7, 11-5, 9-11, 4-11, 7-11)
Πίτσφορντ-Απολόνια 2-3 (11-8, 11-7, 6-11, 9-11, 7-11)
Η συνέχεια θα δοθεί την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου με την 5η και προτελευταία αγωνιστική. Η Ενεμπόν θα υποδεχθεί την τσεχική Οστράβα, ενώ η Μπογκόρια θα παίξει εκτός έδρας με τη Σααρμπρίκεν. Η τελευταία έχει σιγουρέψει την πρόκριση. Αν η Ενεμπόν επανέλθει την άλλη εβδομάδα στις νίκες τότε γίνεται αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη 2η θέση διότι στο πρώτο ματς με την Μπογκόρια είχε επιβληθεί με 3-0. Τα γκρουπ θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου.