Ήττα Ναδάλ, «χάλκινος» ο Νισικόρι

Αργυρώ Γιαννουδάκη

O Kέι Νισικόρι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ολυμπιακό τουρνουά, επικρατώντας 6-2, 6-7(1), 6-3 του Ραφαέλ Ναδάλ!

O Iάπωνας κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες έγινε ο πρώτος Ασιάτης που το πετυχαίνει στο τένις έπειτα από 96 χρόνια!

Ο Νισικόρι χρειάστηκε 2 ώρες και 49 λεπτά για να φτάσει στη νίκη, σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ματς.

Ο Ράφα φάνηκε να μπαίνει δυνατά στο πρώτο σετ, όμως γρήγορα ο αντίπαλος του πήρε το έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το σετ με 6-2. Ο Ισπανός ανέκαμψε στο δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τον Νισικόρι να παίρνει μόλις ένα πόντο.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ο Νισικόρι έκανε ένα γρήγορο μπρέικ και πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-1, για να φτάσει σε μία από τις σημαντικότερες νίκες της καριέρας του.

Ο τελευταίος Ασιάτης που κατέκτησε μετάλλιο στο τένις, ήταν ο Ιάπωνας Ιτσίγια Κουμαγκάε στην Αμβέρσα το 1920.