Πυλαία: Με ανατροπή τον ΠΑΟΚ, σε 3ο αγώνα η πρόκριση στους τελικούς στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Δημήτρης Ντζάνης
Η Πυλαία θα διεκδικήσει σε 3ο αγώνα από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ μια θέση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών

Η Πυλαία με ανατροπή στο σκορ νίκησε τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ με 24-23 και η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ γυναικών θα κριθεί σε 3ο αγώνα.

Η Πυλαία με αντεπίθεση στα τελευταία 15 λεπτά, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 24-23 (ημ. 9-12), ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 1-1 και πλέον η αντίπαλος της Νέας Ιωνίας στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ γυναικών θα κριθεί σε 3ο αγώνα. Αυτός θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 29 Μαρτίου με τυπικά γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-11 στην αρχή του β' ημιχρόνου, 18-15 (42'), 20-16 (47') και 23-21 στο 57'. Η Πυλαία μείωσε με την Κωστοπούλου, ισοφάρισε με την Κερλίδη στο 59' και πήρε τη νίκη με εκτέλεση πέναλτι από την Κατερίνα Κουκμίση στα 59:50.

Οι διαιτητές τιμώρησαν με κόκκινη κάρτα την Γκόμες του ΠΑΟΚ και υπέδειξαν πέναλτι υπέρ της Πυλαίας, καταλογίζοντας στη Βραζιλιάνα πίβοτ ότι σούταρε και δεν άφησε κάτω την μπάλα, μετά την υπόδειξη για αλλαγή κατοχής λόγω παθητικού.

Άτυχη η Τσικνάκη

Το τοπικό ντέρμπι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Εμμανουέλας Τσικνάκη. Η 22χρονη διεθνής τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, σε προσπάθεια να ακοκρούσει την μπάλα, γύρισε άτσαλα τον αριστερό της αστράγαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενη στο 45ο λεπτό.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-4, 7-7, 9-9, 9-12 (ημχ), 12-15, 15-17, 15-19, 17-20, 20-21, 24-23

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 4, Ελ. Τροχίδου, Κ. Τροχίδου 2, Κ. Κουκμίση 3, Καραχαρίση 1, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση, Τάκη, Κωστοπούλου 2, Τόρες 4, Αζεβέδο 6, Τσιγαρίδα, Σούσκα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης):Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 2, Ζυγούρα, Σαμολαδά, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 4, Γκόμες, Ζενελι 1, Μποριζόφσκα 2, Νταμπέφσκα, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο 6, Χριστοφόρις, Μπουράτο.
Διαιτητές: Γράψας - Κυριακού. Δίλεπτα: 8-3. Κόκκινη: Γκόμες (59:50 - καθυστέρησε ελεύθερη ρίψη αντιπάλου). Πέναλτι: 3/3 - 5/6,