Σουηδία - Ισπανία 27-26: Στην κορυφή της Ευρώπης 20 χρόνια μετά

Η Σουηδία νικώντας την Ισπανία με 27-26 στη Βουδαπέστη κατέκτησε για 5η φορά το ευρωπαϊκό στέμμα στο χάντμπολ ανδρών.

Η Σουδία επέστρεψε επέστρεψε στην κορυφή του ευρωπαϊκού χάντμπολ και παράλληλα αποκαθήλωσε την Ισπανία. Στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Βουδαπέστη, οι Σουηδοί επικράτησαν με 27-26, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά μετά το 2002. Ο τελικός κρίθηκε με την εκτέλεση πέναλτι από τον Νίκλας Έκμπεργκ σε «νεκρό» χρόνο.

Η Σουηδία μετρά πλέον πέντε χρυσά μετάλλια και παραμένει πολυνίκης στον θεσμό. Οι Ισπανοί έχασαν την ευκαιρία να φθάσουν σε τρίτο διαδοχιό τίτλο, κάτι που έχουν καταφέρει μόνο οι Σουηδοί (1998, 2000, 2002). Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της Σουηδίας, Αντρέας Παλίτσκα με 11 επεμβάσεις και ένα γκολ.

Με εναλλαγές στο σκορ

Οι Σουηδοί απέκτησαν πρωτοπορία δύο γκολ στα πρώτα λεπτά (2-0, 4-2) και 6-4 στο 12:27. Οι Ισπανοί απάντησαν άμεσα, 6-6, με τους Σουηδούς να φθάνουν ξανά στο +2, 11-9 (21:56).
Σε εκείνο το σημείο η Ισπανία με σερί 3-0 και προσπέρασαν για πρώτη φορά 12-11 στο 29', με το ημίχρονο να κλείνει με το υπέρ του 13-12.

Οι εναλλαγές συνεχίστηκαν και στο 2ο ημίχρονο. Η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο 10λεπτο (19-18), με τη Σουηδία να ανακτά την πρωτοππορία με 20-19 και 23-22 (49:11).

Οι Σουηδοί είχαν απαντήσεις στα γκολ ισοφάρισης των Ισπανών και με γκολ του Χάμπους Βάνε βρέθηκαν στο 25-23 και 26-24 (54:24). Ο τελικός έφθασε στο κρίσιμο σημείο του τελικού, ο Αντριαν Φιγκουέρας μείωσε σε 26-25 (56:30) και ο Χοάν Κανέγιας ισοφάρισε 26-26 (58:08). Ο Κανέγιας αστόχησε για την ανατροπή (59:39), για να ακολουθήσει η τελευταία φάση με το πέναλτι, που έκρινε και τον τίτλο.

Οι Δανοί πήραν ρεβάνς από τους Γάλλους

Οι Δανοί μέσα σε 12 μήνες έχουν κερδίσει μετάλλιο και στις τρεις μεγάλες διοργανώσεις. Χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ασημένιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και χάλκινο στο ευρωπαϊκό.

Η Δανία νικώντας τη Γαλλία 35-32 στην παράταση (29-29 καν. αγ.), πήρε ρεβάνς για την ήττα στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων και επέστρεψε σε βάθρο ευρωπαϊκό πρωταθλήματος έπειτα από οκτώ χρόνια.