Baja Greece 2024: Ξεκίνησε η δράση στο Άργος Ορεστικό

Με τα επίσημα δοκιμαστικά στο χωριό Βοτάνι ξεκίνησε η δεύτερη μέρα του BAJA GREECE 2024.

Η δράση για τον διεθνή αγώνα Baja Greece 2024 ξεκίνησε το απόγευμα της Πέμπτης 23 Μαΐου δίπλα στο αεροδρόμιο «Αριστοτέλης», όπου τα 32 αγωνιστικά αυτοκίνητα έτρεξαν 4,5 χωμάτινα χιλιόμετρα για την κατατακτήρια ειδική διαδρομή που ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις έξι το απόγευμα.

Baja Greece 2024

Μια διαδικασία που ανέδειξε νικητή τον σαουδάραβα Γιαζίντ Αλ Ρατζί και τον Γερμανό συνοδηγό του Τίμο Γκότσαλκ, που αγωνίζονταν με TOYOTA HILUX OVERDRIVE και τερμάτισαν σε 03 λεπτά και 54.9 δευτερόλεπτα. Τη δεύτερη θέση κατέκτησαν οι Πορτογάλοι Ζοάο Φερέιρα και Φιλίπε Παλμέρο με CAN-AM MAVERICK και χρόνο 04:00.1, 5.2 δευτερόλεπτα πιο αργοί. Στην τρίτη θέση τερμάτισαν οι Βέλγοι Γκισλέν ντε Μέβιους Ζοάν Ζαλέ, με G RALLY TEAM OT3, ενώ στην τέταρτη θέση οι Γάλλοι Λιονέλ Μπο και Λούσι Μπο με G RALLY TEAM OT3 και χρόνο 04:04.1. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Ισπανοί Εντουάρντο Πονς και Ζομ Μπετριού με TAURUS T3 MAX και χρόνο 04:04.8.

Στον Εθνικό Αγώνα νικητής αναδείχθηκε ο Τούρκος Ισραφίλ Ακιούζ με συνοδηγό τον Μερτ Τεπέ με CAN-AM MAVERICK και χρόνο 4 λεπτά, 9 δεύτερα και 4 δέκατα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Βούλγαροι Βλάντισλαβ Βέλκοβ και Νικολάι Νικολάεβ, με CAN-AM MAVERICK και χρόνο 04:10.8, ενώ στην τρίτη θέση κυμάτισε η… γαλανόλευκη ομάδα του Ταξιάρχη Αδαμόπουλου και του Θεόδωρου Αργυρόπουλου που και αυτοί αγωνίστηκαν με CAN-AM MAVERICK και έκαναν 04:21.4.

Η πρώτη βραδιά του BAJA GREECE 2024 ολοκληρώθηκε με την πανηγυρική έναρξη του αγώνα, όπου όλοι οι αγωνιζόμενοι παρέλασαν από την ειδική ράμπα στο πάρκο εθνικής Αντίστασης στο Άργος Ορεστικό, λαμβάνοντας τιμητικό μετάλλιο συμμετοχής στη διοργάνωση και ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο Παρασκευή όπου η δράση μεταφέρεται στην Μεσοποταμία στις οκτώ το πρωί. Τα πληρώματα θα αγωνιστούν σε μια ειδική διαδρομή 151 χιλιομέτρων, την οποία θα επαναλάβουν στις δύο το μεσημέρι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του αγώνα

• Παρασκευή 24 Μαΐου: Ειδική διαδρομή «Μεσοποταμία» 151 χιλιομέτρων με εκκίνηση στις 08:00 και επανάληψη στις 14:00.
  • Σάββατο 25 Μαΐου: Ειδική διαδρομή «Μαυρόκαμπος» μήκους 118 χιλιομέτρων με εκκίνηση στις 07:50. Η διαδρομή θα επαναληφθεί στις 13:50 με τερματισμό στο πάρκο Εθνικής Αντίστασης. Στον ίδιο χώρο θα πραγματοποιηθούν οι απονομές επάθλων στους νικητές στις 20:30.

Photo Credit: Baja Greece 2024

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!