Radford Type 62-2: Ένα ακόμα «θηρίο» για το Pikes Peak
![Radford Type 62-2: Ένα ακόμα «θηρίο» για το Pikes Peak](/sites/default/files/styles/article_main_image/public/2023-05/radford-type62-2-pikes-peak-edition.jpg?itok=y2PlYDTf)
Καθώς πλησιάζουμε στην ημερομηνία διεξαγωγής της ανάβασης Pikes Peak (25 Ιουνίου), οι εταιρείες που θα λάβουν μέρος αποκαλύπτουν τα αγωνιστικά τους αυτοκίνητα. Λίγες ημέρες μετά την Alpine A110, ήρθε η σειρά της Radford να παρουσιάσει το πρωτότυπό της.
Η μικρή εταιρεία με έδρα την Μ. Βρετανία σχεδίασε και εξέλιξε το Type 62-2 Pikes Peak Edition για την ανάβαση στα βουνά του Κολοράντο. Με υπερτροφοδοτούμενο V6 κινητήρα 3,5 λίτρων (ο οποίος αποδίδει 710 ίππους), βάρος μόλις 861 κιλά χάρη στο ανθρακινημάτινο μονοκόκ και ακραία αεροδυναμικό body kit, το Type 62-2 στοχεύει στην κορυφή της κατάταξης.
Το Type 62-2 Pikes Peak Edition επιταχύνει από στάση στα 96 χλμ/ώρα σε μόλις 2,2 δευτερόλεπτα, κάτι που θα εκμεταλλευτεί ο Τάνερ Φάουστ. Ο 49χρονος Αμερικανός είχε νικήσει στο Pikes Peak το 2021 στην κατηγορία του, με μία Porsche Cayman GT4.
Η Radford δημιουργεί αυτοκίνητα επιδόσεων, βασιμένα σε κλασσικά μοντέλα. Στην εξέλιξή τους συμμετέχει ο παγκόσμιος πρωταθλητής Formula 1 το 2009, Τζένσον Μπάτον.
Photo Credits: Radford
Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!