WRC, Μεξικό: Νικητής ο Οζιέ, θρίλερ για τη 2η θέση

Κώστας Παστρίμας
Ο Σεμπαστιέν Οζιέ πήρε τη νίκη στο Μεξικό ενώ ο Τιερί Νεβίλ τερμάτισε 2ος για μόλις 4 δέκατα του δευτερολέπτου.

Το Ράλλυ Μεξικού, ο 3ος αγώνας της φετινής σεζόν του WRC, έγινε εκείνος στον οποίο ο Σεμπαστιέν Οζιέ έσπασε ένα ακόμα ρεκόρ. Ο Γάλλος με το Toyota GR Yaris Rally1, που φέτος ακολουθεί μειωμένο πρόγραμμα στο WRC, πήρε την 7η νίκη της καριέρας του στην κεντροαμερικανική χώρα. Ήταν επίσης η δεύτερη φετινή, μετά τη νίκη του στο Μόντε Κάρλο, που ήταν η 9η του Οζιέ σε εκείνο το ράλλυ και φυσικά αποτελεί επίσης ρεκόρ.

Κι αν η νίκη του Οζιέ φαινόταν άνετη μετά τη μεγάλη διαφορά που είχε πάρει μετά το τέλος της 3ης ημέρας του αγώνα, για τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη δόθηκε επική μάχη ανάμεσα στον Τιερί Νεβίλ της Hyundai και στον Έλφιν Έβανς της Toyota. Τελικά, στην τελευταία Ειδική διαδρομή της ημέρας ο Βέλγος με το i20 N κατάφερε να περάσει μπροστά από τον Βρετανό και να «κλέψει» τη 2η θέση για μόλις 4 δέκατα του δευτερολέπτου.

Τιερί Νεβίλ στο Ράλλυ Μεξικού

Μακριά από το βάθρο και χωρίς να απειλήσει ή να απειληθεί ο πρωταθλητής Κάλε Ροβάνπερα με το Toyota GR Yaris τερμάτισε άνετα στην 4η θέση και σε συνδυασμό με την 9η θέση του Τάνακ τον πέρασε στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Ο Ντάνι Σόρντο με το Hyundai i20 N επίσης δεν είχε λόγο να ρισκάρει την τελευταία ημέρα του αγώνα και πήρε την 5η θέση.

Όλιβερ Σόλμπεργκ

Ενδεικτικό των δυσκολιών που παρουσίασε στα πληρώματα το Ράλλυ Μεξικού είναι ότι στις επόμενες τρεις θέσεις της γενικής κατάταξης βρίσκουμε τρία αυτοκίνητα της WRC2. Ο Γκας Γκρίνσμιθ με το Skoda Fabia RS ήταν 6ος, ο Εμίλ Λίντχολμ με το Skoda Fabia Evo ήταν 7ος και ο Όλιβερ Σόλμπεργκ, επίσης με Skoda Fabia RS ήταν 8ος.

Ο Οτ Τάνακ μετά την καταστροφική Παρασκευή στα χώματα του Μεξικού συνέχισε τον αγώνα και κατάφερε να φέρει το Ford Puma Rally1 της M-Sport στην 9η θέση και να ελαχιστοποιήσει τις απώλειες από αυτόν τον αγώνα. Ο Καγετάν Καγετάνοβιτς με Skoda Fabia EVO της WRC2 συμπλήρωσε τη 10άδα.

Οτ Τάνακ

Μετά το Ράλλυ Μεξικού, ο Σεμπαστιέν Οζιέ με τις δύο νίκες του έχει περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των οδηγών με 56 βαθμούς. Ο Τιερί Νεβίλ είναι δεύτερος με 53 βαθμούς, έναν παραπάνω από τον Κάλε Ροβάνπερα στην 3η θέση και 5 βαθμούς παραπάνω από τον Οτ Τάνακ.

Ο επόμενος αγώνας είναι το ασφάλτινο Ράλλυ Κροατίας που θα διεξαχθεί από τις 20 έως τις 23 Απριλίου.