Βραζιλία: Παγκόσμια Κυπελλούχος με ανατροπή και... VAR η ομάδα Κ-17! (vid)

Κώστας Ζάλιαρης
Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας σε ηλικιακό επίπεδο κ-17 κατέκτησε την κορυφή του κόσμου για πρώτη φορά έπειτα από το 2003, επικρατώντας του Μεξικό με σκορ 2-1 με ανατροπή στο φινάλε, κερδίζοντας πέναλτι που χρειάστηκε VAR και σκόρπισε αμφιβολίες!

Επιστροφή στοιχήματος* στα Προκριματικά του Euro 2020! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Η «σελεσάο» είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπράιαν Αλόνσο στο 66ο λεπτό και έκανε τρομερό come-back στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρχικά κέρδισε πέναλτι για το οποίο χρειάστηκε αρκετή... μελέτη του VAR στο 83ο λεπτό, με τον Κάιο Ζόρζε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, ενώ, με μονοκόματο σουτ του Λαζάρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Βραζιλία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου σε επίπεδο κ-17!

Είναι η πρώτη φορά έπειτα από το 2003 που το συγκεκριμένο ηλιακό τμήμα του ποδοσφαίρου της χώρας κατακτά το Μουντιάλ και μάλιστα, σ' εκείνο το προ 16 ετών τουρνουά είχε αναδειχθεί καλύτερος ποδοσφαιριστής της διοργάνωσης ο Σεσκ Φάμπρεγας με την Ισπανία!