Λεβαδειακός - Νίκη Βόλου 2-0: Επιστροφή στην κορυφή για τους γηπεδούχους

ελλαδα

Ο Λεβαδειακός δεν επέστρεψε απλώς στις νίκες κόντρα στη Νίκη Βόλου (2-0) αλλά και επανήλθε στην κορυφή του Βορείου ομίλου της Superleague 2.

Ο Λεβαδειακός επανήλθε στις νίκες καθώς επικράτησε με 2-0 της Νίκης Βόλου στη Λιβαδειά και ανέβηκε ξανά στην κορυφή και στο +1 από την ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, πίεσαν και έφτασαν στο γκολ στο 16ο λεπτό, χάρη στον Λιάγκα. Συγκεκριμένα, ο Γκαραβέλης απέκρουσε την κεφαλιά του Νίκα αλλά ο αμυντικός του Λεβαδειακού βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε χωρίς να γίνει κάποια μεγάλη φάση αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αρκετά το παιχνίδι. Βέβαια τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα του Βόλου όταν ο Μπαχανάκ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 73' μετά από ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Οι βάσεις για το τρίποντο μπήκαν στο 77', όταν ο Λεβαδειακός δημιούργησε μία πολύ ωραία αντεπίθεση, ο Νίκας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λεβαδειακός: Κροφ, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Τσελεπίδης, Χάμοντ, Συμελίδης, Νίκας, Κουάδρα, Ρομό, Γιαννιώτας.

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (27′ λ.τ Τζιώρας), Κάσσος, Ανδρέου, Αναστασίου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Πολίτης, Γαβριηλίδης, Λίταινας, Ριμπέιρο (64′ Κρητικός).